Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 kwietnia. Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
24/07/2019 - 07:20

Niezłomny Żołnierz i leśniczy z Nawojowej ma swoją tablicę pamięci

W Nawojowej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żołnierza Niezłomnego ś.p. kpt. Stanisława Pióro oraz poświęcenie sztandaru Nadleśnictwa Nawojowa.

Po mszy św. w kościele parafialnym, podczas której poświęcono sztandar, odbył się Apel Poległych przy mogile ś.p. kpt. Stanisława Pióro i złożenie kwiatów. Natomiast przed budynkiem Nadleśnictwa w Nawojowej odsłonięto tablicę poświęconą ś.p. kpt. Stanisławowi Piórze (pseudonim Emir) -  leśniczemu z Nawojowej. Podczas okupacji - żołnierz 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, a po wojnie – jeden z twórców i przywódców Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Po wojnie wpadł w zasadzkę w okolicach Wyżnych Rużbachów na Słowacji wraz z towarzyszami. Osaczony – popełnił samobójstwo.

W  uroczystości uczestniczyli lokalni parlamentarzyści, samorządowcy, także leśnicy i przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – dr hab. Filip Musiał.(olsz)Dziękujemy za przesłanie błędu