Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
22/01/2021 - 16:00

Nowe pisma w sprawie Mo-BRUKu. Spółka reaguje na stanowisko stowarzyszenia

Wójt gminy Korzenna Leszek Skowron wydał obwieszczenie, w którym poinformował mieszkańców o zamiarze przeprowadzenia oceny oddziaływania działalności zakładu Mo-BRUK na środowisko. Postępowanie toczy się z udziałem lokalnej społeczności. Jedno z gminnych stowarzyszeń zabrało głos w tej sprawie. Co na to spółka?

Pełnomocnik spółki Mo-BRUK ustosunkował się do uwag i wniosków złożonych w sprawie rozbudowy zakładu. Z pomysłami spółki zajmującej się magazynowaniem i przetwarzaniem odpadów niebezpiecznych nie zgadza się między innymi Stowarzyszenie ”Pogórzanie” w Korzennej, którego celem jest dbałość o środowisko. – Już obecnie działalność firmy jest uciążliwa dla mieszkańców: obniża jakość życia i zdrowotność oraz szkodliwie wpływa na środowisko. Wcześniej występowały już niebezpieczne sytuacje o wzmożonym zagrożeniu dla życia i zdrowia – czytamy w piśmie.

Członkowie stowarzyszenia zawrócili również uwagę na niewielką odległość zakładu od pobliskiej rzeki. Spółka dementuje powyższe zarzuty. Wyjaśnia również różnicę między magazynowaniem a składowaniem odpadów. – Składowanie odpadów stanowi jedną z form unieszkodliwiania odpadów, która nie jest stosowana na terenie Zakładu Odzysku Odpadów w Niecwi – brzmi fragment pisma. Według spółki pojemne zbiorniki i duże zadaszenie powinny rozwiązać problem przedostawania się ewentualnych zanieczyszczeń do środowiska.

Czytaj też: RDOŚ zajął stanowisko w sprawie rozbudowy miejsc przetwarzania odpadów w Niecwi

Mieszkańcy poruszyli również kwestię tego, dlaczego w miejscowości o charakterze rolniczym, gdzie w strategii rozwoju gminy znalazł się zapis o agroturystyce i rolnictwie ekologicznym, na terenie krajobrazu chronionego i dwóch rezerwatów przyrody, zwożone są odpady z terenów przemysłowych. – Rezerwat i tereny chronione występują w znacznych odległościach od terenu, na którym ma być realizowane przedsięwzięcie – odpowiada spółka.

Zakład wystąpił również do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie z prośbą o wydłużenie terminu na przedłożenie dokumentów związanych z oddziaływaniem przedsięwzięcia na środowisko do końca lutego br. RDOŚ przychylił się do powyższego wniosku.

Jakie są postulaty mieszkańców Niecwi w tej sprawie? Czy mają rację? O tym napiszemy już wkrótce. ([email protected], fot. archiwum)







Dziękujemy za przesłanie błędu