Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
10/11/2018 - 16:20

Nowy Sącz: Flagi łopocą, sklepowe wystawy z niepodległościowymi akcentami

11 listopada ma w tym roku wyjątkową oprawę. Jak Sądecczyzna długa i szeroka jutro będą odbywały się w wielu miejscowościach różne uroczyste msze święte, widowiska historyczne, koncerty i inne wydarzenia. W Nowym Sączu rocznicowych wydarzeń nie brakowało przez cały rok. Jutro będzie ich kulminacja. A jak miasto jest przygotowane do tych obchodów?

Do świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyli się oczywiście mieszkańcy Nowego Sącza, w tym część osób, prowadzących sklepy na sądeckiej starówce. Nie wszyscy jednak zadbali o niepodległościowy wystrój wystaw.

Czytaj także: Nowy Sącz: niech się święci Niepodległa. [Program uroczystości]

Byli jednak i tacy, którzy na przygotowanie niepodległościowej ekspozycji poświęcili trochę czasu i wysiłku.

Warto zatrzymać się na sądeckim deptaku - ulicy Jagiellońskiej przy kilku wystawach. Rzuca się w oczy szczególnie ta w zakładzie zegarmistrzowskim prowadzonym przez Henryka Dobrzańskiego, jednego z dwóch kontynuatorów tradycji w znanej firmie Dobrzańskich.

Duże wrażenie robi też aranżacja wystawy w sklepie Cepelia w rynku. W tych dwóch miejscach, co roku z okazji Święta Niepodległości można oglądać patriotyczne akcenty.

Mariola Witek, właścicielka sklepu sąsiadującego z Cepelią, znajdującego się vis, a vis ratusza zaaranżowała niepodległościową, sklepową witrynę z białych i czerwonych kwiatów, porcelany w takim kolorze i biżuterii.

- Co roku, w związku ze świętem 11 listopada przygotowuje taką niepodległościową aranżację - mówi Mariola Witek. - Nie wyobrażam sobie tego, by takiej tutaj nie było. Oczywiście trzeba poświecić na to trochę czasu. Uważam, że pracownicy każdego sklepu, tutaj na starówce powinni o taki wystrój zadbać. Jak widać leży to na sercu niektórym.

Niepodległościowe kompozycje w biało-czerwonych barwach pojawiły się również na wystawach kilku sklepów w centrum miasta. 

Przy sądeckim ratuszu powiewają, rozpięte na masztach biało-czerwone flagi. Łopocą też na niektórych kamienicach, ale nie wszystkich.

- Tutaj powinno być zatrzęsienie flag państwowych na budynkach - dodaje pani Mariola. - A jak jest, wystarczy popatrzeć.

i.michalec @sadeczanin.info, fot. IM.

Nowy Sącz świętuje 11 listopada
Nowy Sącz świętuje 11 listopada


Dziękujemy za przesłanie błędu