Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
18/02/2020 - 14:50

Nowy Sącz: kołem ratunkowym zastępcze karty nowosądeczanina

Mieszkańcy Nowego Sącza oczekujący na kartę nowosądeczanina nie zostawiają przysłowiowej suchej nitki na sztandarowym programie prezydenta Ludomira Handzla. Powodem są opóźnienia w jej wydawaniu. Kołem ratunkowym dla sądeczan ma być tzw. karta zastępcza, która ma uprawniać do korzystania z ulg, jakie ma oferować karta nowosądeczanina. Decyzja o wprowadzeniu kart zastępczych, które mają być wydawane mieszkańcom od 24 lutego została podyktowana opóźnieniami w dostawie czipów z Chin.

Sztandarowy program prezydenta Ludomira Handzla wszedł w życie od 1 stycznia br. Do tej pory, jak informuje Jacek Zelasko, przewodniczący zespołu pracującego nad wprowadzeniem w życie karty nowosądeczanina posiada ją 4,5 tysiąca sądeczan.

Na weryfikację wniosku o jej przyznanie oraz wydanie samej karty mieszkańcy mieli oczekiwać do 30 dni. W praktyce okazało się jednak, że wydawanie kart zaczęło się opóźniać, a okres oczekiwania wydłużać. Wśród oczekujących są mieszkańcy, którzy wniosek o kartę nowosądeczanina złożyli jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

Jak informował kilkanaście dni temu wiceprezydent Artur Bochenek za opóźnienia  w wydawaniu karty odpowiedzialny jest m.in. koronawirus. Wiceprezydent tłumaczył, że w chińskich fabrykach są produkowane czipy do kart, a te były, z powodu koronawirusa przez jakiś czas zamknięte.

Irytacja wielu sądeczan, starających się o kartę nowosądeczanina, z powodu opóźnień sięgnęła zenitu.

Władze miasta postanowiły wprowadzić, na razie kartę zastępczą. Będzie ona wydawana mieszkańcom od 24 lutego.

- Karty zastępcze produkowane są w innej technologii – Zamawiane są w Polsce. Lada dzień będą u nas – zapewnia Jacek Żelasko, przewodniczący ds. wdrażania karty nowosądeczanina. - Na karcie zastępczej będzie znajdowało się imię i nazwisko posiadacza karty oraz jego zdjęcie. Karta zastępcza jest kartą plastikową, elektroniczną, zbliżeniową. Ma inny czip i inne zabezpieczenia. Jest to zabezpieczenie starszego typu.

Operator programu, czyli sądeckie MPK zamówiło karty zastępcze w innej firmie.

- Sprowadzimy tyle kart zastępczych, ile będzie trzeba – twierdzi szef zespołu ds. wdrażania karty nowosądeczanina. – Dopóki nie będzie właściwych kart nowosądeczanina, to będzie wydawany „zamiennik” według kolejności złożonych wniosków.

Jak należało się spodziewać chyba najbardziej oblężony jest punkt obsługi klienta MPK przy ul. Piotra Skargi. Dwa pozostałe funkcjonujące w siedzibie MPK przy ul. Wyspiańskiego oraz w budynku nowego dworca MPK są mniej oblężone

Mieszkańcy, którzy złożyli wniosek o kartę nowosądeczanina prawie dwa miesiące i do tej pory czekają, pytają dlaczego wnioski nie mogą być równomierne rozłożone na wszystkie punkty.

- Tutaj w grę wchodzą kwestie przenoszenia dokumentów, rodo, organizacji pracy – wyjaśnia szef zespołu ds. wdrażania karty nowosądeczanina. – Jeśli w danym punkcie było mniej wniosków to w tym punkcie pracownicy personalizowali karty

Karta zastępcza będzie także, jak właściwa karta nowosądeczanina kartą zbliżeniową.

- Na razie mamy zabezpieczone kilka tysięcy kart zastępczych - dodaje Jacek Żelasko. – Jeśli będą większe potrzeby, to następne karty zostaną dostarczone. Jak karty będą wydawane? - Pracownicy MPK (operator programu) będą kontaktowali się z mieszkańcami i zapraszali do punktu po odbiór kart. Karta tymczasowa będzie uprawniała do wszystkich obowiązujących zniżek, ale nie będzie honorowana przez naszych partnerów zewnętrznych.

Zapytaliśmy szefa programu jakie będą koszty zamówienia i dostarczenia kart zastępczych.

- Jeszcze na temat kosztów nie możemy mówić, bo prowadzone są rozmowy w tym zakresie – twierdzi nasz rozmówca.

Kiedy ruszy wydawanie właściwych kart nowosądeczania?

Jacek Żelasko przyznał, że na razie nie chce precyzować terminu. Zapewnił, że operator programu dokłada starań, aby wydawanie właściwych kart nowosądeczanina zostało wznowione jak najszybciej.

Jeśli ponownie rozpocznie się wydawanie właściwych kart nowosądeczania, to operator będzie prosił każdego posiadacza karty tymczasowej o jej zwrot w punkcie obsługi klienta. W zamian za kartę tymczasową zostanie mieszkańcowi wydawana karta właściwa.

Co potem stanie się z odebranymi kartami tymczasowymi? Operator je zabezpieczy i zostaną zniszczone. Do tej pory zostało wydanych 4,5 tys. kart nowosądeczanina, a na swoją kartę czeka około 20 tys. osób.

- Chciałbym także uspokoić mieszkańców, bo w mediach społecznościowych pojawiły się różne, niesprawdzone informacje. Zapewniam, że polskie służby sanitarne nie wpuściłyby na terytorium naszego kraju towaru, który mógłby spowodować jakieś zagrożenie. Mieszkańcy mogą być bezpieczni. Technologia personalizacji kart nowosądeczanina powoduje, że nie ma mowy, aby znajdowały się na niej bakterie, czy wirusy – dodaje Jacek Żelasko.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu