Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
01/05/2020 - 07:55

Nowy Sącz: koryto Kamienicy już zarasta. Susza nie odpuszcza [ZDJĘCIA]

Wiele obiecywali sobie mieszkańcy po deszczu, który przeszedł w środę w Nowym Sączu. Niestety, opady nie przyczyniły się do zwiększenia wilgotności gleby, ani podniesienia stanu wody w dwóch głównych rzekach – Dunajcu i Kamienicy, przepływających przez Nowy Sącz.

Jak już pisaliśmy, poziom wody w rzekach miasta, był w niedzielę bardzo niski. Stan wody w Dunajcu wynosił w tym dniu 76 cm, a w Kamienicy 77 cm. Deszcz, który pokropił (jest to chyba najwłaściwsze słowo) w środę w Nowym Sączu, praktycznie nie poprawił i tak trudnej sytuacji rzek. Susza, niestety, nadal daje znać o sobie.

Czytaj także: Nowy Sącz: rzeki wysychają! W Dunajcu 76 cm wody, w Kamienicy – 77 cm

- Deszcz, jaki przeszedł w środę w Nowym Sączu, jak sądzę, nie przełożył się na to, że w rzekach płynących przez miasto przybyło więcej wody – mówi Krzysztof Setlak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Trzeba mieć świadomość, że Dunajec i Kamienica są rzekami górskimi. Woda po opadach szybko w nich spływa. Po środowym deszczu i to niezbyt obfitym, nie ma już śladu. Woda szybko wsiąkła w ziemię, więc nie przełożyło się to na znaczące podniesienie się stanu wody w tych ciekach.

Wczoraj stan wody w Dunajcu, Kamienicy i w Łubince nie napawał także optymizmem. Podobnie jest i dzisiaj. Nadal cieki te mają bardzo niski poziom wody.

Dzisiaj (dane IMGW z godz. 9) poziom wody w Dunajcu wynosił 76 cm (stan ostrzegawczy - 250 cm, stan alarmowy - 380 cm), a Kamienica miała 82 cm (stan ostrzegawczy – 200 cm, a stan alarmowy to 260 cm). Koryto rzeczne Kamienicy, przy moście na ul. Lwowskiej pokrywa się już roślinnością.

[email protected], fot. IM.

Nowy Sącz: koryto Kamienicy zarasta roślinnością. Susza nie odpuszcza
Wiele obiecywali sobie mieszkańcy po deszczu, który przeszedł w środę w Nowym Sączu. Dobre i co. Jednak w żaden sposób opady te nie przyczyniły się w znaczący sposób do zwiększenia wilgotności w glebie czy do podniesienia stanu wody w dwóch głównych rzekach – Dunajcu i Kamienicy przepływających przez Nowy Sącz.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)