Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/01/2019 - 15:15

Nowy Sącz: Miało być tak pięknie! Robią się szynobusowe schody

W budżecie Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu na 2019 rok nie ma zabezpieczonych pieniędzy na dofinansowanie kursowania szynobusu na trasie Nowy Sącz – miasto – Chełmiec. Rada Powiatu przygotowując plan budżetu na ten rok nie ujęła na to funduszy, bo miała zapewnienie, że most helleński zostanie oddany do użytku do końca 2018 roku.

Jak już pisaliśmy w tegorocznym budżecie miasta Nowego Sącza na opłacenie przejazdów szynobusu jest zabezpieczona kwota 110 tysięcy złotych. O takiej sumie wspomniała podczas ostatniej sesji budżetowej Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta w Nowym Sączu. Jak wspomniała jest to kwota pozwalająca na opłacenie tej usługi świadczonej przez przewoźnika tylko przez dwa miesiące.

Czytaj także: Nowy Sącz: Pieniądze tylko na dwa miesiące kursowania szynobusu i co dalej?

Jak już też informowaliśmy, prezydent miasta Ludomir Handzel prowadzi obecnie rozmowy z gminami ościennymi, także z gminą Chełmiec o możliwości dofinansowania kursów szynobusu. Zabiega o to również u starosty nowosądeckiego.

Marcin Poręba, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta w Nowym Sączu zapewnił portal „Sądeczanin.info”, że sprawa ta jest priorytetowa dla władz miasta.

- Zapewniam, że mieszkańcy osiedla Helena nie zostaną pozbawieni połączenia z centrum miasta – mówi dyrektor Poręba. – Prezydent Ludomir Handzel zwrócił się do marszałka Województwa Małopolskiego o uwzględnienie w budżecie województwa środków na kursowanie szynobusu.

Zapytaliśmy w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu, czy Rada Powiatu ujęła w budżecie na 2019 jakieś środki na zapewnienie transportu szynobusowego. Okazuje się, że pieniędzy na taki cel nie ma.

- W 2018 r. Rada Powiatu Nowosądeckiego zdecydowała o przekazaniu łącznie 100 tysięcy złotych na dofinansowanie kursów szynobusu – powiedział naszemu portalowi Paweł Szeliga z biura prasowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. - W tegorocznym budżecie wydatku na ten cel nie zaplanowano, w związku z zapewnieniem pana wiceprezydenta Wojciecha Piecha, że most zostanie oddany do użytku do końca 2018 roku.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Wojciecha Piecha, byłego wiceprezydenta Nowego Sącza, a obecnie sekretarza Województwa Małopolskiego.

- Zostałem przywołany niejako do tablicy, więc chcę się ustosunkować również do tej kwestii – powiedział portalowi „Sądeczanin.info” Wojciech Piech. – Wyjaśniam, że rozmowy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu, jak i Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na temat współfinansowania tzw. projektu szynobusowego podjąłem na długo przed rozpoczęciem inwestycji budowy nowego mostu heleńskiego. W tamtym czasie według przyjętego harmonogramu realizacji przedsięwzięcia termin zakończenia inwestycji przypadał na dzień 31 grudnia 2018 r. i tylko o takim terminie mogłem wówczas informować naszych partnerów, stąd przyznane dofinansowanie na taki okres. Zarządzając ryzykiem przewidziałem w umowie z operatorem połączenia szynobusowego klauzulę umożliwiającą przedłużenie obowiązywania umowy o kolejnych sześć miesięcy w razie potrzeby. Cieszę się, że na skutek podjętych przez mnie wówczas rozmów, mojemu osobistemu zaangażowaniu, jak i dobrej woli naszych partnerów udało się stworzyć montaż finansowy dla potrzeb utrzymania połączenia szynobusowego do końca 2018 r. Mam nadzieję, że obecne władze Nowego Sącza wykażą się podobną skutecznością i przekonają dotychczasowych partnerów do współfinansowania połączenia szynobusowego przez kolejny okres niezbędny do zakończenia budowy mostu heleńskiego.

Zapytaliśmy również w biurze prasowym  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, czy w tym roku województwo dofinansuje kursowanie szynobusu. Czekamy na odpowiedz rzecznika prasowego.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu