Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
11/07/2018 - 12:00

Nowy Sącz: Mieszkańcy mogą tylko pomarzyć o aquaparku. Dlaczego?

Mieszkańcy Nowego Sącza kolejny rok dopominają się o to, aby w mieście powstało otwarte kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Jedyny otwarty basen, mieszczący się przy ul. Zdrojowej 71, od kilku lat jest nieużywany z powodu uszkodzenia niecki. Na razie sądeczanie mogą sobie pomarzyć o nowym basenie, czy kompleksie basenów (aquaparku), gdzie w upalne dni mogliby się ochłodzić.

Osoby, które chcą popływać mają do wyboru albo krytą pływalnię w Nowym Sączu i regionie, albo otwarte baseny w Piwnicznej (na Radwanowie), albo na Zapopradziu w Muszynie. To jednak wiąże się z dojazdem.

Miasto ma przygotowaną koncepcję budowy kompleksu basenów nad Kamienicą. Jest ona elementem większego projektu zagospodarowania brzegów rzeki Kamienicy dla celów rekreacyjnych. Warto wspomnieć, że plany zagospodarowania przestrzennego już od roku 1950 zakładały, że Kamienica będzie stanowić teren rekreacyjny dla pobliskich osiedli mieszkaniowych i dla całego miasta.

Przygotowana wizualizacja zapiera dech. Kąpielisko miałoby powstać na prawym brzegu rzeki, na wysokości osiedla Gorzków, z dostępem od ulicy Jamnickiej. Taki zespół basenów został zaprojektowany w wersji maksymalnej, czyli na około tysiąc osób.

Sądeczanie mogą na razie o takim kompleksie pomarzyć. Dlaczego?

Miasto nie ma pieniędzy na realizację inwestycji. Wedle szacunków miałaby kosztować 34 miliony złotych.

- Gotowa jest koncepcja architektoniczna kompleksu – mówi Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w Nowym Sączu – Gotowy jest także plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego. Teraz miasto musi pozyskać pieniądze na realizację tego zadania.

W kompleksie basenowym przewidziane są liczne atrakcje wodne oraz obiekty sportowo-rekreacyjne. W budynku obsługującym baseny zaplanowano szatnie, zaplecze sanitarne oraz część gastronomiczną dostępną między innymi z kąpieliska.

[email protected], wizualizacja: Autorem koncepcji kąpieliska jest ART Studio Paweł Kurzeja.

Kompleks basenów nad Kamienicą
Kompleks basenów nad Kamienicą


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)