Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
03/04/2019 - 13:50

Nowy Sącz: No i kto ma pierwszeństwo na EuroVelo 11 na wale?

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, administrujący ścieżką rowerową EuroVelo 11 w Nowym Sączu nie będzie zmieniał oznakowania wspomnianej ścieżki. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że ze ścieżki mogą korzystać tylko i wyłącznie rowerzyści.

Wyasfaltowana ścieżka EuroVelo 11 znajdująca się na wale wzdłuż Dunajca (od ruin sądeckiego zamku do ulicy Ogrodowej na osiedlu Wólki) zrobiła się bardzo popularnym traktem wybieranym do jazdy nie tylko przez rowerzystów, ale także spacerowiczów. Jedna z naszych czytelniczek kilka dni temu zasugerowała między innymi, aby zmienić oznakowanie tej ścieżki.

Teraz widnieje tam znak, że jest to ścieżka rowerowa. Czytelniczka proponowała, aby ustawić tam znak uprawniający do korzystania z niej zarówno rowerzystom i pieszym.

Czytaj także: Nowy Sącz: Dla kogo te ścieżki? Biegaczom i spacerującym wstęp wzbroniony?

Przytoczyliśmy wówczas artykuł  11 Prawa o Ruchu Drogowym, który  mówi, że pieszy może korzystać z drogi dla rowerów w przypadku: braku oraz niemożności korzystania z chodnika lub pobocza. No i się zaczęło!

Niektórzy rowerzyści korzystający z tej ścieżki wyszli z założenia, że jeździć mogą po niej tylko i wyłącznie oni. Byli też i tacy czytelnicy, którzy szli w stronę, że w tej kwestii potrzebny jest kompromis między rowerzystami i spacerowiczami.

Czytaj także: Ścieżka EuroVelo11 rozgrzała do czerwoności mieszkańców Sącza

Zapytaliśmy więc w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, który administruje tą ścieżką, czy będzie na niej zmienione oznakowanie?

Specjaliści z ZDW w Krakowie skonsultowali tę sprawę z przedstawicielami małopolskiej policji. Jaki był efekt tych konsultacji?

- Oznakowanie jest zgodne z przepisami – mówi Tomasz Manterys, z zespołu rozwoju sieci tras rowerowych w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Krakowie. – Ścieżka pozwala na ruch pieszych, ale muszą oni z niej korzystać zgodnie z przepisami.

Chodzi o to, aby spacerowicze nie chodzili po ścieżce całą szerokością ścieżki, ale powinni iść jak najbliżej krawędzi ścieżki.

- Wystarczyłoby proste rozwiązanie – mówi Maciej Więcek, który bardzo często przejeżdża tą ścieżką na rowerze.  – Może warto przy wjeździe na ścieżkę przy ruinach sądeckiego zamku i przy ul. Ogrodowej postawić tablicę informacyjną dla spacerowiczów, że wchodząc na wspomnianą ścieżkę rowerową powinni ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Wczoraj jadąc wspomnianą ścieżką widziałem mamę prowadzącą dzieci. Kobieta trzymała maluchy - jedno w jednej ręce, drugie – w drugiej. Niestety rodzina szła całą szerokością jezdni.
[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu