Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
23/08/2020 - 10:55

Nowy Sącz: odezwa historyków do władz miasta. W jakiej sprawie?

Środowisko sądeckich historyków zabiega, aby w Nowym Sączu powstała komisja zajmie się zasadami nadawania nazw różnym obiektom i ulicom w przestrzeni miejskiej. Do władz wystosowali odezwę w tej sprawie.

Historycy zwrócili się w tej sprawie zarówno do prezydenta miasta Ludomira Handzla, jak i do przewodniczącej Rady Miasta Iwony Mularczyk. Jest to, jak uważa grupa sygnatariuszy bardzo potrzebna inicjatywa, bo w tej kwestii panuje dotąd chaos.

Zgodę na nadanie imienia daje Rada Miasta Nowego Sącza. Jednak radni w niej zasiadający nie zawsze mają odpowiednie kompetencje by obiektywnie i merytorycznie ocenić wniosek dotyczący nadania takiego czy innego patrona obiektowi, rondu czy ulicy. Komisja, jeśli zostałaby powołana, powinna być, zdaniem grupy historyków apolityczna i stanowić jedynie ciało doradcze.

Pod apelem skierowanym do władz miasta podpisało się prawie dwadzieścia osób. Głównie historyków związanych z Nowym Sączem i Sądecczyzną. W tym gronie są również osoby ze środowisk reprezentujących dziedziny pokrewne, posiadający udokumentowany dorobek badawczy, naukowy, wydawniczy, popularyzatorski,

- Główną ideą tego apelu, zrodzoną w gronie sądeckich historyków, jest wypracowanie procedur wyboru patronów i nadawania nazw ulicom i innym obiektom drogowym. Odezwa uzasadnia sens upamiętniania wybitnych postaci lokalnej historii, przypomina podnoszony wielokrotnie postulat powołania komisji eksperckiej w tej sprawie. Wobec braku reakcji Rady Miasta w tym względzie, w odezwie wskazujemy na kilkanaście zasłużonych dla miasta osób, które koniecznie powinny zostać upamiętnione ulicą oraz pokazujemy "bezimienne" dotąd miejsca w mieście – mówi sądecki historyk Jakub Marcin Bulzak.

Jak podkreśla nasz rozmówca eksperci, którzy weszliby i pracowali w tej komisji opiniowaliby propozycję nazw, a następnie zajęliby się ich weryfikacją. W Nowym Sączu jest jeszcze wiele miejsc, które powinny mieć patrona. W złożonej odezwie sygnatariusze tego apelu wymieniają trzydzieści osób, które zasłużyły się dla miasta i regionu i godne są upamiętnienia.

Szerzej o tej sprawie piszemy we wrześniowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin", które już wkrótce się ukaże. (i.michalec@sadeczanin.info), fot.IM, ES.Dziękujemy za przesłanie błędu