Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
01/09/2019 - 07:55

Nowy Sącz: Upał doskwiera niemiłosiernie. Karetki nie zjeżdżają do bazy

Tropikalny upał towarzyszy ostatniemu wakacyjnemu weekendowi. Ukrop leje się z nieba i jak w ukropie uwijają się ratownicy sądeckiego pogotowia ratunkowego. Dla nich dyżury w tak gorące dni są wyjątkowo trudne, bo podczas takich upałów wezwań jest wyjątkowo dużo.

Wczoraj zespoły ratownicze nie miały chwili wytchnienia. Dosłownie dwoiły się i troiły. Jeździły w całym regionie od wezwania do wezwania. Co rusz słychać było włączone syreny alarmowe karetki pogotowia mknącej do pacjenta, bądź z pacjentem do szpitala.  

Upał daje się we znaki szczególnie osobom starszym i schorowanym.

- Tegoroczne lato jest wyjątkowo gorące. Teraz mamy znowu falę upałów i od razu obserwujemy to po zwiększonej liczbie wezwań do pacjentów - mówi Bożena Hudzik, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. - Taka tropikalna aura nie jest, niestety sprzymierzeńcem osób starszych, ludzi cierpiących na różne dolegliwości. Sporo w ostatnich dniach mamy wezwań do pacjentów, którzy z powodu upału zasłabli, a także do pacjentów mających problemy z układem krążenia.

Lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze pracujący w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Nowym Sączu też na brak pracy w tak upalne dni nie narzekają.

Ratownicy apelują, żeby w upały nie zapominać o piciu dużej ilości płynów – wody i soków. Minimum 1,5 litra. Warto jest też uzupełnić w organizmie elektrolity (potas, magnez). Matki z dziećmi, a także osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, kiedy słońce przygrzewa najmocniej.

- Cieszy nas to, że osoby starsze i mamy z małymi dziećmi stosują się do zaleceń lekarzy, a także ratowników i zostają w domach, kiedy jest największa operacja słońca - dodaje szefowa Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.

Z kolei lekarze, radzą, żeby przy lejącym się z nieba ukropie unikać fizycznej aktywności. Kto lubi biegać, czy jeździć na rowerze, powinien sobie odpuścić.

Już w najbliższych dniach, jak zapowiadają synoptycy, szykuje się zmiana pogody. We wtorek temperatura ma być już niższa o kilka stopni.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu