Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
01/08/2021 - 21:30

Oddaliśmy hołd powstańcom warszawskim w 77. rocznicę ich bohaterskiego zrywu

1 sierpnia, o godz. 17, w godzinę „W”, dźwiękiem syren alarmowych Nowy Sącz przypomniał 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Zebraliśmy się też - tradycyjnie - przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy Al. Stefana Batorego w Nowym Sączu.

Rozpoczęte odśpiewaniem hymnu spotkanie zorganizował prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, Klub Gazety Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu. Tradycyjnie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godz. 17 przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy Al. Stefana Batorego w Nowym Sączu. Obecni byli parlamentarzyści, przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk, przedstawiciele ugrupowań i organizacji społecznych, jak i sądeczanie, którzy przyszli, by pokazać, że po prostu nie jest im obojętna krew i męczeństwo stolicy.

Prezydent Nowego Sącza - po przemówieniu Grzegorza Olszewskiego z PTH i apelu poległych, odczytanym przez Pawła Terebkę, oraz krótkiej modlitwie, przypomniał, dlaczego tak ważna jest pamięć o tych, którzy oddali swe życie tocząc - mogłoby się dziś wydawać - beznadziejną walkę z niemieckimi bestiami o wolną Polskę.

- Szanowni Państwo. Tym, że Nowy Sącz jest dziś tutaj sercem i umysłem, udowadniamy, że Nowy Sącz był z Warszawą, jest i będzie. Chwała ci, Warszawo, chwała bohaterom - zakończył Ludomir Handzel krótkie, pełne emocji wystąpienie.

Przed pomnikiem, jak co roku, wiązanki kwiatów złożyli politycy, samorządowcy i przedstawiciele wielu organizacji społecznych. Spotkanie zakończyło odśpiewanie powstańczych piosenek przez harcerzy sądeckiego hufca.

Nowy Sącz pamiętał o 77. rocznicy Powstania Warszawskiego
Tradycyjnie już, gdy po godzinie 17 wybrzmiał jęk syren, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Sądeczanie licznie stawili się by oddać hołd swym bohaterom.


Dziękujemy za przesłanie błędu