Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
07/09/2023 - 13:40

To odkrycie zdumiało mieszkańców Nowego Sącza. Nowe fakty o pająku znad Kamienicy [WIDEO]

Niezbyt często mamy możliwość zobaczenia wielkiego pająka. Zdjęcia wykonane nad Kamienicą przez naszą czytelniczkę zaskoczyły wielu sądeczan. Nie brakowało głosów, że to tarantula ukraińska. Mamy komentarz kolejnego eksperta.

Wielki pająk nad Kamienicą w Nowym Sączu

To odkrycie przeraziło wielu sądeczan. Jak już pisaliśmy, czytelniczka “Sądeczanina” sfotografowała nad Kamienicą olbrzymiego pająka. Można go było zauważyć między kamieniami. Twierdziła, że zaatakował nawet żabę.

Czytelniczka sugerowała, że może to być tarantula ukraińska. O sprawę zapytaliśmy miłośników pająków wśród których zdania były podzielone. Niektórzy rzeczywiście wskazywali na tarantulę, inni twierdzili, że to podobny do niej wymyk szarawy.

Z kolei prof. Wojciech Witaliński z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ stwierdził, że przypuszczalnie jest to wałęsak z rodzaju Pardosa, ale szczegółowe rozpoznanie jest możliwe tylko, kiedy ma się okaz w ręce.

Tarantula ukraińska czy wymyk szarawy?

Pytanie skierowaliśmy również do Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Odpowiedzi udzieliła nam dr Wioletta Wawer, specjalizująca się w m.in. w tematyce pająków i innych bezkręgowców. Jednoznacznie stwierdziła z jakim gatunkiem mamy do czynienia w tym przypadku.

- Pająk na załączonych zdjęciach to Arctosa cinerea, czyli wymyk szarawy. Gatunek ten występuje głównie nad rzekami i jest rzadko spotykany ze względu na nocny tryb życia. Jest to pająk niegroźny dla człowieka, jak również zwierząt, ale ze względu na oryginalny wygląd i wielkość może robić wrażenie - wyjaśnia dr Wioletta Wawer.

Wymyk szarawy to naprawdę duży pająk. Samce osiągają 12–14 mm, a samice 14–17 mm długości. Żywią się głównie wodnymi owadami. Jednocześnie, dzięki swojemu wyglądowi, bardzo dobrze się maskują. Występują na terenie całej Polski. ([email protected], fot.: czytelniczka)

Wielki pająk w Nowym Sączu
Odkrycie, którego dokonała w Nowym Sączu nasza czytelniczka może przyprawić o dreszcze. Czy nad brzegiem Kamienicy żyje tarantula?


Dziękujemy za przesłanie błędu