Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
07/09/2021 - 14:25

Olbrzymi sukces Najlepszego Młodego Mechanika w Polsce. Uczy się w Nowym Sączu

W maju Łukasz Pajor, uczeń Zespołu Szkół Samochodowych w Nowym Sączu został Najlepszym Młodym Mechanikiem w Polsce, a teraz reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu Young Car Mechanik 2021. Wypadł w nim świetnie. Został wicemistrzem zajmując drugie miejsce.

Przepustkę do startowania w międzynarodowym finale tego konkursu dało Łukaszowi konkursowe zwycięstwo w maju. 

Czytaj także: Najlepszy Młody Mechanik w Polsce uczy się w Nowym Sączu. To Łukasz Pajor

Międzynarodowe zawody odbyły się w Cząstkowie Polskim koło Warszawy, gdzie mieści się Centrum Szkoleniowe Inter Cars. W międzynarodowym konkursie Young Car Mechanik 2021 startowało w tym roku siedmiu przedstawicieli z różnych krajów. Do rywalizacji stanęli najlepsi z najlepszych.

Łukasz Pajor, obecnie uczeń klasy 4B Technikum przygotowywał się do międzynarodowego konkursu niezwykle pracowicie przez całe wakacje.

- Właściwie od maja, kiedy zdobyłem tytuł w polskiej edycji konkursu przygotowywałem się na maksa – mówi Łukasz. –  Całe wakacje poszerzałem swoje umiejętności w warsztatach samochodowych. Oczywiście mogłem też liczyć na pomoc i wsparcie ze strony nauczycieli z mojej szkoły – Zespołu Szkół Samochodowych. Dziękuję nauczycielom zawodu: Jarosławowi Adamczykowi, Lucjanowi Guśtakowi, Jarosławowi Szarocie. Tajemnice mechaniki, które odkryli przede mną pozwoliły mi zajść tak daleko.  Nie było łatwo, ale udało się.

Warto zaznaczyć, że, aby wyrównać szanse wszystkich uczestników, konkurs odbywał się w języku angielskim. Wszystkie zadania, jak i odpowiedzi uczestnicy udzielali po angielsku. Konkurs miał w przeważającej części formę praktyczną. Do wykonania było dziesięć zadań przy samochodach. Auta, przy których pracowali uczestnicy konkursu dopiero co wyjechały z salonu.

- Najtrudniejsze było słownictwo techniczne (zawodowe) – dodaje nasz rozmówca. - Dlatego całe wakacje uczyłem się języka angielskiego zawodowego. Bardzo dziękuje pani Monice Skwarczyńskiej, nauczycielce języka angielskiego, która poświęciła mi sporo czasu na dodatkowe lekcje.

Międzynarodowy konkurs trwał dwa dni. Łukasz przyznaje, że ogromne wrażenie na nim zrobiły świetnie wyposażone hale. W międzynarodowym konkursie Łukaszowi Pajorowi do zwycięstwa zabrakło 10 punktów (na 500 możliwych). Wygrał reprezentant Węgier.

Łukaszowi na długo zapadnie w pamięci uroczysta pokonkursowa gala wręczenia nagród, która odbyła się w hotelu, w którym uczestnicy konkursu byli zakwaterowani. Profesjonalna ścianka, dziennikarze itp. 

Nagrodą za drugie miejsce było 1500 euro. Łukasz otrzymał też nagrody od sponsorów konkursu. Dodatkowo czek na taką samą kwotę otrzymał Zespół Szkół Samochodowych. Pieniężny czek otrzymał również opiekun warsztatowy. 

Ciekawą nagrodą dla wszystkich uczestników międzynarodowego konkursu było tournee po fabrykach firmy ZF. Przez dwa kolejne dni zwiedzali też trzy fabryki zajmujące się produkcją części samochodowych na południu Polski: Bielsko Biała, Czechowice-Dziedzice i Częstochowa. Potem uczestnicy konkursu wypoczywali w Kopalni Soli w Wieliczce.

- Sześć dni przygody szybko minął. Stres odszedł w niepamięć – dodaje nasz rozmówca. - Po powrocie do szkoły były oczywiście gratulacje od kolegów, nauczycieli i dyrekcji szkoły. Wszyscy mówią, że to pierwszy taki sukces ucznia w naszej szkole. Bardzo się cieszę, że to ja mogłem dołożyć cegiełkę do historii „Samochodówki”. Po konkursie zostało mi wiele nagród, ale przede wszystkim dużo pięknych wspomnień i nowych znajomości, które pomagają mi patrzeć na świat motoryzacji i mechaniki zupełnie w innym świetle.

Z dokonań Łukasza Pajora cieszą się mieszkańcy Bilska, miejscowości, w której mieszka ten zdolny uczeń i mieszkańcy gminy Łososina Dolna.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. własność Łukasza Pajora.Dziękujemy za przesłanie błędu