Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
19/04/2023 - 22:50

To oni opanowali dziś ulice miasta! Swoimi strojami zachwycili mieszkańców

W środę uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego opanowali ulice Nowego Sącza. Przez miasto przeszedł VII już Orszak Jana Długosza, czyli patrona I LO. Specjalną relację z tego wydarzenia dla Czytelników „Sądeczanina” przygotowała jedna z uczennic, Marlena Pietrzak.

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu 19 kwietnia 2023 roku po raz siódmy zorganizowało słynny Orszak Jana Długosza. Oficjalne rozpoczęcie Orszaku nastąpiło na placu I Liceum około godziny 10:35. Odbyło się tam uroczyste powitanie nauczycieli biorących udział w tej ,,żywej lekcji historii” oraz patrona szkoły - Jana Długosza i patronki miasta - świętej Małgorzaty. Uczniowie wraz z nauczycielami spod budynku szkoły wyruszyli w historycznych strojach reprezentujących grupy społeczne: mieszczaństwo, rycerstwo, duchowieństwo, wiedźmy, zielarki a także chłopstwo.

Następnym punktem Orszaku był Dąb Wolności na Plantach. W tym miejscu przemówienie „Od Wolności do Niepodległości” wygłosił Michał Zacłona – ceniony, sądecki historyk oraz nauczyciel tegoż Liceum. Tradycyjnie wcielił się on w rolę Jana Długosza. W swojej wypowiedzi profesor nawiązał do historii trzech dębów, które są symbolami wolności. Dwa z nich znajdują się na plantach, a jeden na placu najstarszej szkoły w Nowym Sączu - I Liceum.

Uczestnicy pochodu na czele z Janem Długoszem i Jackiem Tomasikiem (nauczycielem historii w I LO i pomysłodawcą wydarzenia), podążyli alejkami parku do pomnika Adama Mickiewicza, a następnie ulicą Konarskiego i Długosza, na której uformowali pełen szyk Orszaku. Cała społeczność I Liceum idąc ulicą Jagiellońską wiwatowała na cześć patrona i szkoły: „Wiwat Jan Długosz, Wiwat I Liceum”. Orszakowi przyglądali się mieszkańcy Nowego Sącza, którzy z podziwem przystawali, aby obejrzeć to niecodzienne widowisko. 

Na płycie Rynku nastąpiło oficjalne powitanie z włodarzami miasta. Swoim wystąpieniem Orszak uświetnił prezydent miasta i równocześnie absolwent I Liceum, Ludomir Handzel. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na wartość nauki, miasta oraz tradycji. Wyróżnił postać Jana Długosza, określając go symbolem miasta. Prosił młodych, aby rozwijali się w duchu tolerancji i otwartości. Swoją mowę prezydent zakończył słowami: ,,wiwat Jan Długosz!”, na co otrzymał odpowiedź od patrona I Liceum: ,,Każdy tyle dłużen swojej ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach”.

Jedną z największych atrakcji tego wydarzenia było odśpiewanie Bogurodzicy. Wzięło w nim udział 845 uczniów i nauczycieli przebranych w stroje średniowieczne, co można uznać za wyjątkowy rekord. Kolejną atrakcją były konkurencje sprawnościowe: taniec radości, znana wszystkim belgijka, przeciąganie liny i pokaz mody. Po wszystkim młodzież powróciła do szkoły. (Marlena Pietrzak, I LO)

To oni opanowali dziś ulice miasta! Swoimi strojami zachwycili mieszkańców
Zobacz jak wyglądał VII Orszak Jana Długosza, który w środę - 19 kwietnia - opanował ulice i rynek Nowego Sącza. Autorami zdjęć są uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.


Dziękujemy za przesłanie błędu