Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
22/02/2023 - 14:00

Oni też chcą posprzątać Jezioro Rożnowskie. W powiatowym samorządzie wszyscy są za

Obrzydliwy gruby kożuch, w którym pływa plastik, butelki, kawałki drewna, a to wszystko wymieszane z mułem i wodorostami, przyprawia o mdłości, tak po większych ulewach wygląda Jezioro Rożnowskie. Od lat trwa kompetencyjny spór o to, kto ma śmieci zbierać. Jak na razie ten problem ciągle nie może doczekać się rozwiązania, a sprzątanie odbywa się na zasadzie pospolitego ruszenia. Teraz sprawę w swoje ręce wzięli aktywiści aktywiści Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.

Jezioro się kurczy – biją na alarm mieszkańcy i przedsiębiorcy, którzy żyją z turystyki. - Namoknięte drewno opada na dno, porasta glonami, na to kolejna warstwa i kolejna. Tworzą się płycizny, osadza się muł, a w wielu miejscach jezioro zarasta

Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem, która żyje z wypoczywających nad jeziorem turystów, od lat chodzi w tej sprawie od Annasza do Kajfasza.  Ma cały segregator pism  do instytucji związanych z ochroną środowiska, do wojewody i do starosty, do naszych polityków do Wód Polskich…nikt nie umie odpowiedzieć kto ma śmieci sprzątać i ponosić związane z tym koszty.

Pora uratować to, co jeszcze zostało. Bez wskazywania palcem kto i co ma zrobić, uznali aktywiści Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” i zakasali rękawy. Zainicjowali ustanowienie  funduszu, z którego środki zostaną przeznaczone na uratowanie najpiękniejszego zakątka naszego regionu.

Do tej inicjatywy przyłączają się lokalne samorządy.  Za opowiedziało się  już  dziesięć gmin. Gródek nad Dunajcem, Nawojowa, Stary Sącz, Nowy Sącz, Piwniczna, Muszyna, Korzenna, Kamionka Wielka, Łososina Dolna i Rytro. Teraz kwestię poparcia dla rezolucji stowarzyszenia dotyczącej rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego  głosowali radni powiatu nowosądeckiego.

czytaj też Budowa linii kolejowej Podłęże-Piekiełko rozpędziła się na całego. Są nowe, dobre wieści [ZDJĘCIA] 

- Władze gmin położonych nad Jeziorem Rożnowskim od wielu lat bezskutecznie próbują rozwiązać ten problem, choć w przeważającej części śmieci wpływające do zbiornika nie są wytwarzane w samej gminie, lecz wędrują z wyżej położonych miejscowości, a nawet z terenu Słowacji –  brzmi uzasadnienie uchwały przedstawionej  przez Stanisława Rybę, dyrektora  wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa w  nowosądeckim starostwie.

 - W trosce o rozwój subregionu sądeckiego,  dla którego Jezioro Rożnowskie pełni bardzo ważną funkcję, znalezienie rozwiązania tego problemu, tak przez przyjęcie jednoznacznych rozwiązań prawnych jak i poparcie inicjatywy w innej formie, jest sprawą niezmiernie ważną i zasługującą na uwzględnienie. Stąd podjęcie uchwały jest w pełni uzasadnione – mówił  Stanisław Ryba.

czytaj też W firmach piszą scenariusze na trudne czasy. Szykuje się czterodniowy tydzień w pracy?

czytaj też Nowy Sącz. To już półmetek budowy łącznika obwodnic [WIDEO] [ZDJĘCIA]

Powiatowi radni nie mieli wątpliwości. Uchwała w sprawie wyrażenia poparcia dla inicjatywy dotyczącej oczyszczania i uprządkowania linii brzegowej Jeziora Rożnowskiego została przyjęta jednogłośnie. (jagienka.michalik@sadeczani,info)







Dziękujemy za przesłanie błędu