Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 marca. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
03/06/2018 - 22:30

OSP Berest ma 70 lat. Najmłodsi ochotnicy złożyli ślubowanie

Strażacy Ochotnicy z Berestu świętują jubileusz 70. lecia założenia i działalności OSP. Z tej okazji, jak i niedawnego Dnia Strażaka odbyły się (2 czerwca) oficjalne uroczystości, które zapoczątkowała msza św. odprawiona przez proboszcza Stanisława Kądziołka.

Wyróżniono wzorowych i nagrodzono najstarszych strażaków.  Odbyło się również pasowanie  na strażaków najmłodszych ochotników.  Ślubowanie odebrał st. brygadier Paweł Motyka,  zastępca Komendanta  PSP w Nowym Sączu.   

Następnie Kompania Honorowa, Poczty Sztandarowe wraz z Orkiestrą Dętą z Florynki   przemaszerowały  na teren boiska sportowego.  Tutaj odbyła się część oficjalna wydarzenia,  które  rozpoczął  meldunek  i  przegląd pododdziałów.  Po tym nastąpił uroczysty moment  podniesienia flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego.  

Podczas uroczystości wyróżniono m.in.: wzorowych strażaków,  jak również tych, którzy najdłużej służą w OSP.  Wśród tych ostatnich jest Adam Gruca, który  od  68 lat związany jest z jednostką i był wśród jej  założycieli.   Obok najstarszych strażaków,  w szeregach stanęło  młode pokolenie.  

Młodzież złożyła ślubowanie, które odebrał st. brygadier Paweł Motyka,  zastępca Komendanta  PSP w Nowym Sączu.  Część oficjalną zakończyło podpisanie umowy na dofinansowanie zakupu wozu strażackiego, w wysokości 100 tyś. złotych.  Dokument podpisali burmistrz Dariusz Reśko i komendant  druh Andrzej Nowak,  prezes OSP. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na strażacki poczęstunek. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Bereście powstała w 1948 roku, a  jej komendantem został Wojciech Bryniak. Pierwszy dokument tj. protokół walnego zgromadzenia, poświadczający oficjalne założenie OSP  pochodzi z  3 lutego 1952 roku.  Kilka miesięcy później, 22 maja zarejestrowano Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej.

8 lutego 2003 roku pożar strawił remizę z większością dokumentów, dotyczących działalności OSP,  z lat 1952 - 1978 nie uratował się żaden.  Kilka lat temu remiza została odbudowana.   Obecnie OSP Berest  jest jednostką Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Decyzję o włączeniu w jego struktury Komendant Główny PSP wydał 1 grudnia 2016 roku.

(MaK). fot. aut.

OSP Berest ma 70 lat. Najmłodsi ochotnicy złożyli ślubowanie.
Strażacy Ochotnicy z Berestu świętują w tym roku jubileusz 70. lecia założenia i działalności OSP. Z tej okazji, jak i niedawnego Dnia Strażaka odbyły się (2 czerwca) oficjalne uroczystości, które zapoczątkowała msza św. odprawiona przez proboszcza Stanisława Kądziołka.


Dziękujemy za przesłanie błędu