Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
26/05/2024 - 23:00

OSP Czyrna ma 75 lat. W jubileuszowym prezencie jednostka otrzymała sztandar i nową remizę

W Krynicy podziękowano strażakom za ich pracę, trud i poświęcenie na rzecz społeczności. Obchody Gminne Dnia Strażaka połączono z jubileuszem 75-lecia OSP Czyrna, wręczeniem jednostce sztandaru i oddaniem jej do użytku nowej remizy.

W Krynicy (25 maja) podziękowano strażakom za ich pracę, trud i poświęcenie na rzecz społeczności. Gminne obchody Dnia Strażaka rozpoczęła msza św. w intencji strażaków i ich rodzin odprawiona w Kościele Zdrojowym.

Następnie uczestnicy wydarzenia, w towarzystwie kompanii honorowej i Orkiestry Dętej Florynka, pocztów sztandarowych, przemaszerowali na płytę deptaka. Tutaj, rozpoczęły się oficjalne uroczystości. 

Obchody Dnia Strażaka połączono z jubileuszem 75-lecia OSP Czyrna. Jednostka została założona w 1949 roku. Obecnie zrzesza ok. 30 członków. OSP Czyrna jest wyposażona w system selektywnego alarmowania

W przypadku, gdy zapadnie decyzja o zadysponowaniu jednostki do zdarzenia, syrenę zdalnie uruchamia drogą radiową dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Dodatkowo, po załączeniu się syreny członkowie JOT-u otrzymują powiadomienie o alarmie na telefony komórkowe. 

Jednostka OSP Czyrna otrzymała sztandar.

- Za przyczyną św. Floriana udziel pomocy wszystkim, którzy Cię wzywają i zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw przez Chrystusa Pana Naszego. - mówił ksiądz Ryszard Kudroń, proboszcz parafii w Czyrnej, który poświęcił sztandar jednostki OSP Czyrna. 

Ślubowanie złożyli członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z jednostek OSP z terenu gminy Krynicy. Podczas uroczystości na deptaku zasłużonym druhom wręczono odznaczenia i wyróżnienia. 

W programie jubileuszowych obchodów znalazły się też pokazy samochodów i sprzętów pożarniczych oraz udzielania pierwszej pomocy, a także konkurencje dla dzieci. 

Tego dnia w Czyrnej oddano do użytku nową remizę. Obiekt poświęcił ks. proboszcz Ryszard Kudroń. 

Na terenie gminy Krynica-Zdrój, oprócz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej, działają jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Są to OSP Czyrna, Tylicz, Muszynka, Piorunka, Berest, Polany, Mochnaczce Wyżna i Niżna.  

Na uroczystości Gminnego Dnia Strażaka w Krynicy zaprosili Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP Krynica, OSP Czyrna, oraz władze miasta. (MK) fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu