Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
03/01/2023 - 10:30

Ostatnie pożegnanie pilota papieża Jana Pawła II. Pogrzeb zgromadził tłumy [ZDJĘCIA]

Był jednym z największych lotników Sądecczyzny i pilotował samolot z papieżem Janem Pawłem II na pokładzie. Niestety, zmarł tuż po świętach Bożego Narodzenia. W ostatniej drodze śp. Stanisławowi Ziębcowi towarzyszyło mnóstwo osób. Pogrzeb odbył się pod Warszawą.

Pogrzeb śp. Stanisława Ziębca

Jak już informowaliśmy, nie żyje Waleria Bochenek – najstarsza mieszkanka gminy Grybów, która dożyła 100 lat. Niestety, kilka dni wcześniej odeszła inna osoba związana z naszym regionem. W wieku 84 lat zmarł pochodzący z Cieniawy pilot – Stanisław Ziębiec.

Jego pogrzeb odbył się w Otrębusach pod Warszawą i zgromadził mnóstwo osób. Rodzina, znajomi, przyjaciele i wszyscy ci, którzy za życia mieli okazję współpracować z kapitanem, towarzyszyli mu także w ostatniej drodze. Nie zabrakło oczywiście również jego wychowanków. Spoczął na cmentarzu w Nadarzynie.

- Będziesz panie Staszku w naszej pamięci zawsze. Na szybowcowym kwadracie i kiedy wzbijemy się w powietrze. Błękitnego Nieba. Spoczywaj w pokoju – pożegnali go członkowie Aeroklubu Ziemi Piotrowskiej.

Kim był śp. Stanisław Ziębiec?

Śp. Stanisław Ziębiec urodził się w Cieniawie. Uczęszczał do tamtejszej szkoły podstawowej oraz sądeckiego Technikum Kolejowego. Pierwsze loty na szybowcach zaliczył w Aeroklubie Podhalańskim w Tęgoborzy. Jego nauczycielem był major Jerzy Iszkowski, legendarny cichociemny. Łącznie w powietrzu spędził ponad 24 tysiące godzin, w tym ponad 1500 w szybowcach. Znaczną część tego czasu poświęcił szkoleniu młodych adeptów lotnictwa w Piotrkowie Trybunalskim. 

Był jednym z największych lotników Sądecczyzny. W 2002 roku, jako kapitan pilotował samolot z papieżem Janem Pawłem II, kiedy ten po raz ostatni opuszczał nasz kraj. W środowisku lotniczym cieszył się niezwykłym poważaniem, czego wyrazem było przyznanie mu w 2017 roku najwyższego honorowego odznaczenia - Błękitnych Skrzydeł. Oprócz tego w swoim dorobku ma również Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. 

Jego synem jest redemptorysta o. Maciej Ziębiec, który m.in. posługiwał jako kapelan w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym od początku jego istnienia. ([email protected], fot.: Aeroklub Ziemi Piotrowskiej)

Pogrzeb śp. Stanisława Ziębca
W ostatniej drodze śp. Stanisławowi Ziębcowi towarzyszyło mnóstwo osób. Pogrzeb odbył się pod Warszawą.


Dziękujemy za przesłanie błędu