Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
09/12/2020 - 16:50

Pandemia przemocy. RPO obiecuje pomoc najmłodszym ofiarom

Pandemia towarzyszy nam już prawie rok. Z niepokojem obserwujemy wzrastającą liczbę zachorowań – mając nadzieję na najlepsze w głębi przygotowujemy się na najgorsze. Niestety konsekwencją koronawirusa są nie tylko kolejne przypadki zakażeń, ale również wzmożona przemoc wobec dzieci.

Badania wskazują, że w czasie pandemii znacznie wzrosła liczba dzieci doświadczających różnych form przemocy. Zostaliśmy zamknięci w domach – z rodzicami nadużywającymi alkoholu, nieradzącymi sobie z trudnymi emocjami, uciekającymi się do przemocy. Trudna sytuacja w kraju i na świecie sprzyja sprawcom tragedii. Dzieci straciły poczucie bezpieczeństwa. Nie chodzą do szkół, a bezpośrednie kontakty z rówieśnikami, nauczycielami i pedagogami zostały znacznie ograniczone. Zawieszono także częściowo działalność standardowych miejsc wsparcia i instytucji opieki społecznej.

 – Jest niezwykle istotne, aby wszystkie osoby w izolacji społecznej miały pewność, że w razie potrzeby uzyskają niezbędne wsparcie, a sprawcy przemocy w rodzinie – w jakiejkolwiek formie – psychicznej, fizycznej, seksualnej czy ekonomicznej nie unikną odpowiedzialności – informuje zaniepokojony doniesieniami o nasilającej się w trakcie epidemii fali przemocy domowej Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czytaj też: Koronawirus to stres i lęk. Psycholog radzi, jak wytrzymać

Przedłużający się okres przymusowej izolacji powoduje, że z każdym dniem zaczynają pojawiać się w nas dotąd nieznane emocje i zachowania - niestety większość negatywnych, powodujących stres i odbijających się na naszym funkcjonowaniu. - Oprócz pogłębiającego się poczucia wyizolowania, możemy zauważać narastającą bezradność, niepewność i lęk o to, co przyniesie nam przyszłość - wyjaśnia Magdalena Wajda, psycholog i dyrektor Instytutu Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej WSB-NLU.

Zdaniem rzecznika razem powinniśmy stawić czoło temu problemowi. - Mimo zagrożenia musimy pozostać wrażliwi na krzywdę innych. Jeśli Twój dom nie jest bezpieczny i obawiasz się, że Twoi bliscy mogą zrobić Ci krzywdę – zwróć się po pomoc – apeluje RPO. Trzymajmy dystans, ale nigdy nie dystansujmy się od przemocy domowej i reagujmy na wszelkie dziecięce sygnały. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu