Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
29/09/2023 - 09:40

Piwniczna-Zdrój: tańcz i śpiewaj z mistrzami. Zespół Regionalny „Dolina Popradu” ogłosił nabór

Zdobywcy tegorocznego GRADND PRIX Festiwalu Lachów i Górali, Zespół Regionalny „Dolina Popradu” prowadzi właśnie nabór. Masz skończone 15 lat? Lubisz tańczyć i śpiewać? Zgłoś się dziś, 29 września do Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju.

GRAND PRIX III Festiwalu Lachów i Górali otrzymał Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej - Zdroju

Najpierw - ale tylko gwoli formalności, bo przecież Zespół Regionalny "Dolina Popradu" to niekwestionowany ambasador Piwnicznej-Zdroju - kilka słów o samym zespole. Zespół Regionalny "Dolina Popradu"

Regionalny zespół „Dolina Popradu” powstał w roku 1965, założony przez grupę nauczycieli: Edwarda Grucelę, Eugeniusza Lebdowicza, Mieczysława Łomnickiego i prezentuje region rytersko-piwniczański tzw. CZARNYCH GÓRALI. 

Na repertuar zespołu składają się: pieśni o nucie tęsknej, śpiewane przy pasaniu bydła czy owiec, ale bywają też pieśni rytmiczne do tańca, żartobliwe przyśpiewki śpiewane w karczmie, na weselu. Tańce najczęściej zespołowe jak: paw, pijowecka, hanok, polka bez stołek, Madziar obyrtany, ale bywają też tańce wykonywane przez pojedyncze pary jak np. zamiatany, śtajerek, polka na ławce. 

Na Festiwalu Lachów i Górali oczarowali widownię. “Dolina Popradu” od lat kultywuje tradycję [WIDEO]

Od 1988 roku do programu zespołu włączono wiersze pisane gwarą przez członkinię zespołu, poetkę Wandę Łomnicką- Dulak. Zespół występował na Słowacji, Czechach, Węgrzech, Anglii w Niemczech na Placu Św. Piotra w Rzymie, we Francji, Finlandii.

W kolekcji nagród zespołowych znalazły się kilkakrotnie „Złote serce” z Festiwalu Górali polskich w Zakopanem, I miejsce w przeglądzie dorobku kulturalnego wsi Przytoczna 87, „Brązowe serce żywieckie”, nagroda za uratowanie stroju czarnych górali w Żywcu, 1999 r. zespół otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. W 2011 roku Zespół Regionalny „Dolina Popradu” otrzymał najwyższą nagrodę w 43 Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich - Złotą Ciupagę. W tym roku na koncie zespołu pojawił się kolejny prestiżowy laur - Srebrne Żywieckie z 54. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu a już we wrześniu grupa wywalczyła sobie GRAND PRIX trzeciego Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju.

A Wy już dziś możecie dołączyć do zespołu, który właśnie prowadzi nabór. – Nie potrafisz tańczyć i śpiewać? Nikt z początku tego nie umiał. Jesteś za stary na naukę tańca? Uwierz, że nie jesteś! Myślisz, że się nie nadajesz? Przyjdź i sprawdź – nie masz nic do stracenia. Mężczyźni i kobiety od lat 15 bez żadnych umiejętności – nabędziecie je z nami. Zapraszamy na próbę 29 września o godzinie 19 do Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju – zachęcają członkowie zespołu. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu