Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
21/11/2020 - 12:50

Plan walki z koronawirusem: galerie znowu będą otwarte, ale…Co z feriami?

Jest plan walki z koronawirusem na najbliższe sto dni. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił go podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Co on zakłada?

- Dzięki zasadom sanitarnym i dyscyplinie, której, pomimo pewnych trudności, wciąż przestrzega olbrzymia większość Polaków, udało nam się ustabilizować liczbę zakażeń na względnie stałym poziomie. Dziękuję tym, którzy rozumieją, czym jest odpowiedzialność i solidarność w tak trudnym okresie – mówił premier Mateusz Morawiecki - Jednak wirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Dni triumfu lekarzy i pacjentów przeplatają się z (niestety) równie częstymi chwilami smutku.

Szef rządu zaznaczył, że musimy uzbroić się w cierpliwość i pokorę oraz przestrzegać zasad sanitarnych.

- To w tej chwili nasza najlepsza broń. Od pozostałych przywódców europejskich, po ostatnim spotkaniu Rady Europejskiej wiem, że wszędzie jest ten okres nadziei i oczekiwania. Chcemy, by w Polsce ten czas 100 dni solidarności, jak go nazwaliśmy, opierał się na 3 zasadach:

- solidarności

- odpowiedzialności

- stabilizacji

Premier podkreślił, że trzeba robić wszystko co w naszej mocy, by nie zamrażać wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego, jednocześnie utrzymując niską mobilność społeczną.

- Dlatego, po konsultacjach z ekspertami i przedstawicielami przedsiębiorców, postanowiliśmy, że od 28 listopada aż do zakończenia Świąt Bożego Narodzenia będą obowiązywać nowe zasady sanitarne, a sklepy i galerie handlowe będą otwarte. Placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m kw. - zaznaczy szef rządu.

Premier przypomniał też, że należy pamiętać nieustannie o zachowaniu dystansu, zasłanianiu ust i nosa, czy dezynfekowaniu rąk przy wejściu z placówki handlowej.

Nadal zawieszone będzie funkcjonowanie kin, teatrów, instytucji kultury, a także siłowni, klubów fitness, parków rozrywki. Placówki te będą zamknięte do 27 grudnia. Nie zmieniają się także obowiązujące obecnie zasady, jeśli chodzi o funkcjonowanie hoteli. Hotele przyjmować mogą wyłącznie osoby przebywające w podróży służbowej, sportowców i medyków.

W przypadku punktów gastronomicznych też nic się nie zmienia. Punkty gastronomiczne mogą świadczyć usługi ,,na wynos” lub ,,na dowóz”.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą nadal funkcjonować z obowiązkiem zachowania dystansu przynajmniej 1,5 metra pomiędzy stanowiskami.

Kościoły

W kościołach obowiązuje ograniczenie do max. 1 os. na 15 m kw. oraz obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Transport publiczny

W transporcie publicznym zajęte może być 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji. Targi i inne wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie online.

Wydarzenia sportowe

Wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności.

W zgromadzeniach może uczestniczyć max. 5 osób, podobnie jak w imprezach organizowanych w domu. Limit ten nie dotyczy jednak osób, które wspólnie mieszkają.

Oświata

Nauczanie dla wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wciąż będzie odbywać się w formie zdalnej. Szkoły będą zamknięte do 24 grudnia

W przestrzeni publicznej wciąż obowiązuje nakaz zachowania dystansu 1,5 m od innych osób, a także ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Ferie zimowe

Rząd postanowił, że ferie zimowych. Tym razem w całym kraju przerwa w nauce potrwa w tym samym czasie –  od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. Dzieci i młodzież pozostaną jednak w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie. Przedsiębiorcom z branży turystyki zimowej  mają być zapewnione rekompensaty. Na rządową pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej.

Kolejne etapy

,,Etap odpowiedzialności” według planów potrwa od 28 listopada do 27 grudnia. Później najprawdopodobniej wprowadzony zostanie tak zwany ,,etap stabilizacji” (najwcześniej od 28 grudnia, jeśli spadnie średnia liczba zachorowań). Jeśli tak się stanie to być  może znowu polska zostanie podzielona na trzy strefy: czerwoną, żółtą i zieloną.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu