Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
23/11/2020 - 16:45

Podegrodzie: wiemy, które drogi gmina wyremontuje w 2021 roku

Przybliżając projekt budżetu gminy Podegrodzie na 2021 rok skupimy się dzisiaj na tym, co zawsze jest najważniejsze dla mieszkańców, czyli na inwestycjach infrastrukturalnych związanych m.in. z drogami.

Przybliżając projekt budżetu gminy Podegrodzie na 2021 rok skupimy się dzisiaj na tym, co zawsze jest najważniejsze dla mieszkańców, czyli na inwestycjach infrastrukturalnych związanych m.in. z drogami.

Zacznijmy od najważniejszego – w 2021 roku gmina Podegrodzie chce wydać na inwestycje aż ponad 5 milionów złotych.

338 000 zł samorząd chce zarezerwować na rozbudowę sieci wodociągowej i sanitarnej: 158 tysięcy na rozbudowę kanalizacji i wodociągu w tzw. strefie ekonomicznej w Podrzeczu, 88 tysięcy na wykonanie opracowania komputerowego modelu systemu wodociągowego dla miejscowości Długołęka-Świerkla, Rogi i Juraszowa i kolejne 100 tysięcy na projekt rozbudowy wodociągu w Chochorowicach.

1 304 985 zł to kwota, która wydana zostanie na inwestycje drogowe. 18 750 zł samorząd chce przekazać województwu na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy połączenia DK 87 w Nowym Sączu z DW 969 a kolejne 740 tysięcy powiatowi nowosądeckiemu na budowę chodnika przy drodze powiatowej w Olszance.

Zobacz też: Reżim musi być. Wynieśli cały wydział z Urzędu Gminy w Podegrodziu

W drogi gminne samorząd ma zainwestować z kolei ponad 546 tysięcy:
- 40 tysięcy na położenie asfaltu w Brzeznej,
- 38 tysięcy na modernizację drogi w Długołęka – Świerkla na terenie sołectwa Długołęka,
- 5 tysięcy na budowę chodnika w Podegrodziu p. siedziby firmy Kryształ,
- 15 tysięcy na remont drogi „na Osowie” również w Podegrodziu,
- 20 tysięcy na drobne remonty dróg w Podrzeczu,
- ponad 28 tysięcy na modernizację drogi w sołectwie Rogi, 20 tysięcy na położenie asfaltu na drodze "Polska Wieś Górna" w sołectwie Stadła
- 200 tysięcy na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej niezbędnej do modernizacji drogi Mokra Wieś – Rogi.

Kolejne 35 tysięcy pochłonie odbudowa kładki w ciągu drogi gminnej „Do Mikulca” w miejscowości Olszana na potoku Wolica.

Zobacz też: Sami będą gotować dla uczniów. Koniec z cateringiem w Podegrodziu

Na dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności, by gmina mogła starać się o dofinansowanie zewnętrzne na kolejne podobne przedsięwzięcia autorzy projektu zarezerwowali następne 155 tysięcy.

Bardzo dużo, bo aż 1 863 407 zł gmina chce wydać na przebudowę zakupionej od powiatu w tym roku byłej siedziby szkoły rolniczej w Podegrodziu. Przypomnijmy - docelowo ma tu być przeniesiony m.in. siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej.

Mieszkańców sołectwa Stadła ucieszy za to fakt, że już w przyszłym roku samorząd chce zabezpieczyć aż 260 tysięcy na budowę nowego budynku Szkoły Podstawowej. Władze gminy pamiętały też o seniorach i aż 325 218 zł zabezpieczyły na projekt pt.: Utworzenie Placówki Dziennej Opieki i Aktywizacji dla Osób Starszych w Gminie Podegrodzie.

Władze gminy pamiętały też o seniorach i aż 348 099 zł zabezpieczyły na projekt pt.: Utworzenie Placówki Dziennej Opieki i Aktywizacji dla Osób Starszych w Gminie Podegrodzie.

Zgodnie z deklaracją, którą wójt Stanisław Banach złożył obejmując ten urząd gmina będzie też inwestować w modernizację oświetlenia ulicznego. W sumie przedsięwzięcie kosztować będzie 479 281 zł a na liście znalazły takie pozycje jak:
- Gostwica - rozbudowa oświetlenia od szkoły podstawowej do Państwa Migacz - 37 398 zł
- Mokra Wieś - zaprojektowanie i wybudowanie boiska sportowego "Orlik" 39 963 zł
- Stadła - wykonanie oświetlenia ulicznego przy drodze powiatowej Stadła - Gostwica 20 000 zł

Jeśli radni przyjmą projekt i uchwalą budżet w zaproponowanej formule, to powody do radości będą mieć również dzieciaki z Naszacowic – 25 tysięcy złotych przeznaczy bowiem na budowę boiska w tej miejscowości. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020