Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
22/11/2019 - 15:40

Pogoda. Już wiadomo, kiedy spadnie u nas śnieg i jakie będzie Boże Narodzenie

Niespotykane w ostatnich latach opady śniegu, deszczu, a także wielodniowe mrozy, taką wizję zimy w Europie Środkowo-Wschodniej nakreślili Chińczycy z centrum badań nad klimatem w Pekinie, których swoimi przewidywaniami wsparli amerykańscy naukowcy. Pogodowy kontratak przypuścili teraz synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy obwieścili, że żadnej srogiej zimy nie będzie. I komu tu wierzyć?

Prawdziwą furorę zrobili w Polsce chińscy naukowcy z centrum badań nad klimatem w Pekinie, którzy zapowiedzieli w Europie Środkowo-Wschodniej bardzo srogą zimę. Wedle ich prognoz śniegu ma być po pachy i mocno ściśnie mrozem.

Czytaj też Chińczycy już wiedzą jaka będzie zima na Sądecczyźnie. Poważnie!

Chińska prognoza przewiduje też, że suma opadów śniegu i deszczu będzie o 10 proc. wyższa niż wynosi norma wieloletnia. Podobnego zdania są amerykańscy naukowcy Uniwersytetu Columbia,  którzy wieszczą, że na Europę idzie zimna „bestia ze wschodu”.

Pogodowy kontratak przypuścili teraz synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według nich zima będzie łagodniejsza. Mrozy i bardziej obfite opady śniegu pojawią się dopiero w styczniu.  Najzimniej będzie na północnym-wschodzie kraju oraz w górach. Najcieplej, na Pomorzu,  z cieplejszym grudniem i nieco chłodniejszym styczniem i częścią lutego.

Czytaj też To już wojna ze smogiem. Dostał wyrok za palenie w piecu węglem i drewnem

Nie ma dobrych wieści na Boże Narodzenie.  Zapowiadają się kolejne święta bez śniegu.  Wedle prognoz polskich synoptyków w styczniu i lutym średnia temperatura dobowa może wynosić około minus 10 stopni. Wtedy też należy spodziewać się opadów białego puchu.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. jmDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021