Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
30/11/2023 - 14:15

Poleciały głowy w Prawie i Sprawiedliwości. Sądeccy politycy mają nowego szefa

Nie brakuje zmian w Prawie i Sprawiedliwości po ostatnich wyborach parlamentarnych. Zwycięstwo, które najprawdopodobniej nie zapewni rządów przez trzecią kadencję, pociąga za sobą kolejne decyzje. Poznaliśmy nazwiska nowych pełnomocników partii w całej Polsce. Nowego szefa mają także sądeccy politycy.

Zmiany po wyborach parlamentarnych

Po ostatnich wyborach parlamentarnych dzieje się bardzo dużo. Przypomnijmy, że zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało samodzielnej większości. Partia dysponuje tylko 194 posłami.

Oznacza to, że choć premier Mateusz Morawiecki stworzył już rząd, który został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę, to najprawdopodobniej nie uzyska wotum zaufania. Koalicja złożona z Trzeciej Drogi, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy ma 248 sejmowych szabel. Jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że expose oraz głosowania odbędą się na posiedzeniu 11 i 12 grudnia.

Nowe władze w strukturach Prawa i Sprawiedliwości

W Prawie i Sprawiedliwości zmian po wyborach nie brakuje. Nowym szefem klubu parlamentarnego został Mariusz Błaszczak. Zastąpił na tym stanowisku wybranego do Sejmu z sądeckiej listy - Ryszarda Terleckiego.

Prawdziwą rewolucję mamy również w terenie. Do tej pory struktury partii w całej Polsce były podzielone na 94 okręgi. Tak było od czerwca 2022 roku. W powiecie nowosądeckim i gorlickim pełnomocnikiem był Wiktor Durlak, a na Limanowszczyźnie i Ziemi Gorlickiej rządziła Anna Paluch. Teraz się to zmienia. 

Okręgi zostały rozszerzone do obszarów całych województw. Wyjątkiem jest Warszawa, która stanowi odrębny byt. Prezes Jarosław Kaczyński powołał już nowych pełnomocników. W Małopolsce został nim Andrzej Adamczyk. Urodzony w Krzeszowicach polityk przez ostatnie 8 lat pełnił funkcję ministra infrastruktury. Kilkukrotnie gościł w tym czasie również na Sądecczyźnie.

Przed politykami bardzo gorący okres. W 2024 roku odbędą się wybory samorządowe oraz europarlamentarne. Wkrótce ruszą kolejne kampanie. ([email protected], fot.: MP, JM, źródło: Pis.org.pl)Dziękujemy za przesłanie błędu