Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
14/10/2018 - 18:10

Powtórny pochówek gen. Bronisława Pierackiego. Wielka, patriotyczna manifestacja

Mieszkańcy Nowego Sącza i Sądecczyzny pożegnali wybitnego rodaka ś.p. generała Bronisława Pierackiego. Dzisiaj odbył się ponowny pochówek szczątków generała, zabitego przez ukraińskiego nacjonalistę w 1934 roku. Trumna została złożona w mauzoleum na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. W pierwotnym, historycznym miejscu.

Dzisiejszy pochówek był czwartym pogrzebem generała Pierackiego. Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. Była manifestacją patriotyzmu sądeczan.

Ś.p. genarała Bronisława Wilhelma Pierackiego odprowadzały na miejsce wiecznego spoczynku  dalsza rodzina generała, parlamentarzyści, władze miasta oraz powiatu nowosądeckiego, służby mundurowe i tłumy sądeczan.

Uroczystości, nad którymi patronat narodowy objął prezydent RP Andrzej Duda

wpisały się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Czwarty pogrzeb gen. Pierackiego rozpoczęła uroczysta msza święta w Bazylice św. Małgorzaty celebrowana przez ks. płk. Zbigniewa Kępę z Ordynariatu Polowego i ks. Jerzego Jurkiewicza, proboszcza parafii św. Małgorzaty

Kolegiata wypełniła się wiernymi do ostatniego miejsca. Przy trumnie generała Pierackiego ustawił się szpaler pocztów sztandarowych reprezentujących różne instytucje i organizacje, a także sądeckie szkoły.

Piękne, płomienne, patriotyczne kazanie o zasługach generała Bronisława Pierackiego, wybitnego sądeczanina dla miasta, regionu i Ojczyzny wygłosił ks. płk Zbigniew Kępa.

Po mszy trumna ze szczątkami generała Pierackiego została wyniesiona z Bazyliki św. Małgorzaty i spoczęła na wojskowej lawecie. W 1934 roku trumna z ciałem gen. Pierackiego, podczas pogrzebu w Nowym Sączu także jechała na wojskowej lawecie, ale wtedy laweta zaprzężona była w konie. Dzisiaj zastąpił je wojskowy pojazd.

W kondukcie tuż za żołnierzami 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa, funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej szły poczty sztandarowe ze wszystkich sądeckich szkół. Tuż za trumną szli potomkowie rodzeństwa generała: Maria Muszyńska, Irena Pieracka-Jellonek, Wojciech Szczygielski oraz władze Nowego Sącza, na czele z prezydentem miasta Ryszardem Nowakiem. Generała na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzały tłumy sądeczan.

- Dzisiaj przywracamy historię, by była zgodna z tą, którą napisali nasi przodkowie - zaznaczył prezydent Ryszard Nowak, po przywołaniu zasług generała Pierackiego. - My Sądeczanie jesteśmy winni pamięć generałowi Bronisławowo Pierackiemu i innym cichym bohaterom budowania zrębów odrodzonej po 123 latach Rzeczypospolitej. Dzisiejsza uroczystość jest jedną z głównych w naszym mieście, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Te uroczystości są niezwykle ważne dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń sądeczan. Nasz udział w nich jest okazaniem szacunku dla naszej chlubnej historii, dla osób, które ją współtworzyły, a taką osobą był gen. Bronisław Pieracki, żołnierz, patriota, człowiek niezwykły, sądeczanin. Panie Generale! 14 października 2018 roku sądeczanie wypełnili wolę przodków. Spoczywaj w pokoju.

W imieniu rodziny głos zabrał Wojciech Szczygielski. Mówił o losach członków rodziny Pierackich i o samym generale. Podziękował organizatorom, a także Jerzemu Gizie, który o przeniesienie gen. Pierackiego na Stary Cmentarz zabiegał od lat. - W czasach politycznie trudnych gromadził materiały i utrwalał pamięć o Pierackim - dodał Szczygielski.

- Śp. Bronisław Pieracki był człowiekiem odważnym i skromnym, utalentowanym i pracowitym - zaznaczył Wojciech Szczygielski. - Całe jego przedwcześnie zakończone życie to wytężona służba dla Polski. Najpierw na frontach wojennych, potem, zaś w administracji państwowej. Marszałek Józef Piłsudski bardzo go za to cenił powierzając mu zadania trudne. Zadania, których wymagała polska racja stanu.

Trumna ze szczątkami ś.p. gen. Bronisława Pierackiego spoczęła w przygotowanym mauzoleum. Miejsce wiecznego spoczynku pokryły wieńce i wiązanki kwiatów.

[email protected], fot. IM.

Pogrzeb generała Bronisława Pierackiego
Pogrzeb generała Bronisława Pierackiego


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe