Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
28/03/2022 - 17:30

Prezydenccy radni mówią, że mogą już odwołać Iwonę Mularczyk. Co na to wojewoda?

Zaskarżona przez grupę radnych uchwała, wprowadzająca zmiany w Statucie Miasta Nowego Sącza, którą rada uchwaliła w połowie lutego stała się prawomocna. Oznacza to, że zmiany, o, które zabiegali radni dwóch klubów: Koalicja Obywatelska i Koalicja Nowosądecka weszły w życie.

Przypomnijmy, że uchwała wprowadzająca zmiany w Statucie Miasta Nowego Sącza została przyjęta przez Radę Miasta podczas sesji 15 lutego. Wspomniane zmiany doprecyzowują istotne kwestie w obowiązującym Statucie, które można było różnie interpretować. Zaproponowane zmiany zmierzały do rozwiązania pewnych wątpliwości statutowych.

- Dzięki wprowadzonym zmianom w Statucie Miasta Nowego Sącza w przypadku każdego projektu uchwały, złożonego przez radnego czy grupę radnych, obowiązkiem przewodniczącego rady prowadzącego sesję w danym dniu, jest jego przeprocedowanie – powiedział "Sądeczaninowi" radny Leszek Gieniec, wiceprzewodniczący Klubu Koalicja Nowosądecka.

Jak mówi Gieniec, od pół roku na wniesienie pod obrady rady czeka zgłoszony przez niego projekt uchwały odwołującej z piastowanej funkcji przewodniczącej Rady Miasta Iwony Mularczyk. Według radnego Gieńca wprowadzone zmiany w Statucie Miasta Nowego Sącza precyzują obowiązek rozpatrywania przez przewodniczącą rady, bądź któregoś z wiceprzewodniczących (jeśli on prowadzi sesję) wniosków formalnych, precyzują obowiązek poddawania wniosków formalnych pod głosowanie, jak również to, że zarzadzanie przerwy w obradach rady musi mieć być przez nią przegłosowane.

- To ze starego Statutu miasta również wynikało, ale odpowiednia interpretacja różnych słów robi swoje – dodaje radny Gieniec. - Ogłoszenie przerwy w obradach rady musi wynikać ze zgłoszonego wniosku formalnego, który jest przegłosowany (ewentualnie z poprawkami).

Oczywiście za prowadzenie obrad rady odpowiada, zgodnie ze Statutem Miasta, przewodniczący rady. Przewodniczący organizuje też pracę tego gremium.

- Uściślone zostało to, że przewodniczący rady jest zobowiązany do przeprowadzenia posiedzenia rady w taki sposób, aby można było przeprocedować zgłoszone punkty – dodaje radny Gieniec.

Zmiany w Statucie miasta Nowego Sącza jednoznacznie określają także, że głosowanie tajne może również odbyć się w trybie zdalnym – mówi Maciej Prostko, przewodniczący Klubu Koalicja Nowosądecka. – A jeżeli, z pewnych przyczyn, w trybie zdalnym nie będzie to możliwe to przewodniczący rady będzie zobowiązany do zwołania sesji w formie sesji stacjonarnej.

Po przegłosowaniu zmian w Statucie Miasta Nowego Sącza grupa radnych odwołała się w tej sprawie do wojewody małopolskiego. Radni zwrócili się w tej sprawie z wnioskiem do wojewody o wszczęcie postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały.

Już podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radny Krzysztof Głuc sugerował, że jeśli wojewoda małopolski miałby w tej sprawie podjąć jakieś kroki to mógłby to zrobić tylko do północy 23 marca.

„Sądeczanin” zwrócił się w tej sprawie do rzecznika prasowego wojewody małopolskiego. Zapytaliśmy, czy wojewoda wszczął takie postępowanie nadzorcze? Oto jaką otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedź:

- Wydział Prawny i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadził kontrolę legalności uchwały Nr LV/706/2022 Rady Miasta Nowego Sącza z 15 lutego 2022 r. w sprawie zmiany Statutu Miasta Nowego Sącza, nie znajdując podstaw do wydania rozstrzygnięcia nadzorczego. Uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia – informuje dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu