Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
14/02/2013 - 10:02

Przewoźnicy domagają się zwrotu pieniędzy od RDA Kraków

Zrzeszenie Prywatnych Przewoźników Osobowych „Ziemia Sądecka” wystosowało do RDA Kraków oficjalne pismo, w którym domaga się zwrotu środków pobranych od przewoźników. Stowarzyszenie uważa, że po niezaakceptowaniu przez prezydenta Nowego Sącza stawek za korzystanie z dworca, RDA pobiera opłaty nielegalnie.
Mariusz Miąsko, prezes ZPPO „Ziemia Sądecka” już w ubiegłym roku poprosił o pomoc w zmniejszeniu opłat za korzystanie z dworca PKS przez prywatnych przewoźników prezydenta Nowego Sącza. Ryszard Nowak podjął z RDA Kraków (właścicielem obiektu) negocjacje, które nie przyniosły rozwiązania. Prezydent postanowił nie uzgadniać stawek za korzystanie przez przewoźników z dworca. Czytaj:Nowy Sącz: RDA pobiera nielegalnie opłaty od przewoźników?
W tej sytuacji reprezentujące przewoźników stowarzyszenie powołując się na art 410 par. 2 kodeksu cywilnego zwracaja się do spółki RDA o zwrot nienależnych świadczeń.
- Sprawa jest dla nas oczywista. Ustawa nakłada obowiązek uzgodnienia i zaakceptowania stawek przez organizatora czyli samorząd, a prezydent Nowak stawek nie uzgodnił. Tak więc formalnie rzecz ujmując obecnie pobierane stawki są świadczeniem nie należnym i podlegają jako takie zwrotowi - mówi Mariusz Miąsko, prezes Kancelarii Prawnej Viggen s.c., która w imieniu w obu stowarzyszeń wystąpiła o zwrot nieuzgodnionych należności. - Nie ma absolutnie żadnych podstaw prawnych do uznania, że wysokość stawek za odjazdy zostały legalnie ustalona. Stawki są więc nie legalne w zakresie ich wysokości – dodaje.
Miąsko zaznacza, że zadania burmistrza/prezydenta jako organizatora publicznego transportu zbiorowego są bardzo szczegółowo ujęte w art. 15 i następnych ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Artykuł ten mówi, że organizowanie publicznego transportu zbiorowego polega w szczególności m.in. na ustalaniu stawek opłat za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem albo zarządzającym nie jest jednostka samorządu terytorialnego. Z kolei art. 8. pkt 3 ustawy do zadań organizatora zalicza zarządzanie publicznym transportem zbiorowym. Pojęcie zarządzania jest skonkretyzowane w art. 43 omawianej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym /art. 43 ust. 1/ jako polegające w szczególności na negocjowaniu i zatwierdzaniu zmian do umowy z operatorem oraz ocenie i kontroli realizacji przez operatora i przewoźnika usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
- Informacje przekazane nam przez prezydenta Nowego Sącza jednoznacznie wskazują, że spółka RDA pobiera opłaty od przewoźników bez podstawy prawnej i ustaliła stawki opłat bez obligatoryjnie koniecznych negocjacji stawek i akceptacji ich wysokości wyrażonej przez organizatora tj. miasto Nowy Sącz – uważa prezes „Ziemi Sądeckiej”. - Przewoźnicy dokonywali zapłaty w dobrej wierze zakładając, że spółka RDA spełniła wszelkie wymogi formalne. Żądamy bezzwłocznego zaprzestania pobierania opłat od przewoźników oraz zwrócenia dotychczas pobranych – dodaje.

(ALF)
Fot. (KB)






Dziękujemy za przesłanie błędu