Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
22/05/2024 - 19:55

Pusta karta posła Patryka Wichra. "Nieistotne przeoczenie" cały czas widoczne

Rejestr korzyści jest dokumentem, do którego posłowie muszą zgłaszać chociażby swój udział w organach fundacji czy spółek. Kilka miesięcy temu głośno było o braku odpowiedniego wpisu w rejestrze Patryka Wichra. Jak sprawa wygląda obecnie?

Patryk Wicher i zniżka w Zespole Szkół Akademickich

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o zniżce na czesnym, które Patryk Wicher płaci za naukę swojego dziecka w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu. Poseł od 2015 roku jest członkiem rady Fundacji Chrobrego, która jest organem prowadzącym szkołę.

Z naszych informacji wynika, że płaci ledwie połowę stawki. Taką możliwość daje uchwała, którą podjęli członkowie rady. Za swoje dzieci płacą właśnie połowę mniej (o ok. 400 zł) niż pozostali uczniowie. W skali roku poseł oszczędza dzięki temu prawie 5 tysięcy złotych. 

Tego faktu nie ujął w rejestrze korzyści, choć, jak się wydaje, miał taki obowiązek. Mówi o tym przepis ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który nakazuje ujawniać w rejestrze również korzyść, o wartości większej niż połowa najniższego wynagrodzenia, nawet jeśli jest ona niezwiązana z zajmowaniem stanowisk lub wykonywaniem zajęć albo pracy zawodowej. Co na to wszystko poseł? O sprawie szerzej pisaliśmy TUTAJ.

Pusty rejestr korzyści posła Patryka Wichra

W rejestrze korzyści Patryka Wichra zabrakło również wpisu o tym, że jest członkiem rady Fundacji Chrobrego. Nazywał to “nieistotnym przeoczeniem” i zapewniał, że wkrótce wszystko zostanie poprawione.

- Poinformowałem już kancelarię Sejmu o konieczności dokonania stosownego uzupełnienia, które zostanie zrealizowane w obowiązkowej, odręcznej formie w tym tygodniu - twierdził poseł w styczniu.

Zapytaliśmy niedawno kancelarię Sejmu czy stosowne uzupełnienie rzeczywiście wpłynęło. Jak brzmiała odpowiedź? - Informacje zgłaszane przez posłów do rejestru korzyści publikowane są niezwłocznie w Systemie Informacyjnym Sejmu - czytamy. 

Zostaliśmy odesłani na podstronę posła Wichra w sejmowej witrynie. Okazuje się, że w rejestrze wpisu nadal brakuje. Cały jest jedynie pustą kartą (przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji widniały tutaj adnotacje o milionowych darowiznach). Wszystko wskazuje za to, że braki, mimo zapewnień, wciąż nie zostały zatem uzupełnione…

Przypomnijmy, że poseł Wicher zasiada w Sejmie drugą kadencję. Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych zebrał ponad 18 tysięcy głosów. Był to czwarty wynik na liście Prawa i Sprawiedliwości. ([email protected], fot.: MP)Dziękujemy za przesłanie błędu