Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
27/09/2021 - 14:15

Radni małopolskiego sejmiku podjęli decyzję w sprawie uchwały "anty-LGBT"

Radni sejmiku Małopolski z klubu PiS mają pomysł na to, jak nie uchylając uchwały zwanej „anty-LGBT”, zadowolić Komisję Europejską i nie stracić pieniędzy dla naszego województwa. Ich nowy konsensus zakłada, że z nowelizacji uchwały wykreślone zostaną słowa o „sprzeciwie wobec ideologii LGBT”. Czy to wystarczy?

Aktualizacja, godz. 17:30: Po kolejnych burzliwych i emocjonalnych dyskusjach radni przystąpili do głosowania. Tzw. uchwała "anty-LGBT" została uchylona. Aż 15 radnych wstrzymało się od głosu. 7 osób zagłosowało przeciwko uchyleniu. Byli to: Jan Duda, Marta Malec-Lech, Anna Mikosz, Bogdan Pęk, Piczura Jan, Rafał Stuglik i Andrzej Ziobro

O decyzji przesądziły głosy 16 radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego: Elżbiety Achinger, Tadeusza Arkita, Kazimierza Barczyka, Stanisława Barnasia, Stanisława Bisztygi, Jerzego Fedorowicza, Tadeusza Gadacza, Wojciecha Kozaka, Jacka Krupy, Piotra Lachowicza, Krzysztofa Nowaka, Stanisława Pasonia, Małgorzaty Radwan-Ballady, Kingi Skowrońskiej, Stanisława Sorysa i Tomasza Urynowicza.

- Nie można stać na straży równości, sprzeciwiać się przemocy i dyskryminacji jednocześnie nie uchylając obowiązującej wciąż uchwały anty-LGBT. Ten krzywdzący dokument szerzy nienawiść ze względu na orientację seksualną, sankcjonuje przemoc i realne, systemowe wykluczenie, które dotyka osoby ze społeczności LGBT. Realna równość się nam opłaca.

Budowanie społeczności bez wykluczenia, nienawiści, dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną, płeć, wiek, narodowość czy jakąkolwiek inną przesłankę to nasze zadanie. Chcemy wszyscy - żyć w lepszym świecie, pracować dla Małopolski. Bez wykluczeń, bez podziałów - komentuje krakowska posłanka Daria Gosek-Popiołek (Lewica Razem), która uczestniczy dzisiaj w sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. 

Sesja miała rozpocząć się o godzinie 10:30, ale została przesunięta o godzinę. Osoby, które chciały obejrzeć transmisję z sesji sejmiku Małopolski musiały uzbroić się w cierpliwość, bo i tym razem na ekranach pojawił się komunikat, że sesja rozpocznie się dopiero o 12. Wreszcie, po ponad dwóch godzinach oczekiwania, rozpoczęła się transmisja. Transmisję z obrad Sejmiku można zobaczyć na łamach naszego portalu. 

Poniedziałkowa sesja to dalsza część dyskusji radnych na temat tzw. „uchwały anty-LGBT”. Tym razem jednak w zapisie nowelizacji uchwały ma zabraknąć czterech kontrowersyjnych liter, które sprawiły, że Bruksela chce wstrzymać wypłatę środków dla naszego województwa.

Marszałek Witold Kozłowski zapowiada Małopolski Konsensus. - Zgodnie z oczekiwaniami, usunęliśmy wszystkie zapisy dotyczące tych wrażliwych tematów i nieprecyzyjnych terminów, dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT. Utrzymaliśmy natomiast zapisy dotyczące wsparcia dla każdej małopolskiej rodziny i odwołanie się do tysiącletniej tradycji Narodu i Państwa Polskiego, ale też wielowiekowego umiłowania Polaków do wolności – tłumaczył marszałek.

Czy taka nowelizacja okaże się wystarczająca dla Komisji Europejskiej? Podczas dzisiejszej sesji radni będą głosować nie tylko nad nowelizacją, ale także po raz kolejny nad uchyleniem uchwały. Za tym pomysłem najprawdopodobniej opowiedzą się radni Koalicji Obywatelskiej, PSL i Tomasz Urynowicz. Czytaj również: Tomasz Urynowicz o końcu swej kariery małopolskiego wicemarszałka

Były wicemarszałek dyskusję na temat uchwały nazywa „żenującym spektaklem” i zwraca uwagę, że sam zapis o ochronie rodzin może nie być satysfakcjonujący dla KE. Z kolei Marek Sowa przyniósł na obrady Sejmiku białą flagę. - Nie ma wątpliwości, że ta uchwała to hańba! - mówi były marszałek. 

([email protected], fot. UMWM)







Dziękujemy za przesłanie błędu