Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
24/08/2021 - 12:15

Region: wojskowe komisje lekarskie pracują. Kogo można będzie wziąć w kamasze?

Czasy obowiązkowej służby wojskowej odeszły do historii. Pobór został zastąpiony kwalifikacją wojskową. Kto się nadaje do tego, żeby pójść w kamasze. W powiatach nowosądeckim, limanowskim i gorlickim komisje już pracują. W Nowym Sączu komisja zacznie działać 6 września.

Obecna kwalifikacja wojskowa to już nie osławiony pobór. Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona w oparciu o rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji i ministra obrony narodowej, które ukazało się 7 stycznia tego roku. W tym roku zostały ustalone dwa terminy kwalifikacji.

Pierwszy (od 7 kwietnia do 23 lipca) jest już za nami. W ramach drugiego terminu kwalifikacje wojskowe już odbywają się w poszczególnych powiatach od 9 sierpnia. W subregionie sądeckim pracują już komisje w powiatach nowosądeckim, limanowskim i gorlickim.

Kto w tym roku staje przed wojskową komisją lekarską?

- Takiemu obowiązkowi do kwalifikacji wojskowej w 2021 roku podlegają mężczyźni urodzeni w 2002 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, także  osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B) - informuje mjr Cezary Pązik, zastępca i rzecznik prasowy wojskowego komendanta uzupełnień w Nowym Sączu. - Kwalifikacji podlegają także osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (ich zdolność upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej).

Przed komisją lekarską muszą się również stawić panie.

- Są to kobiety urodzone w latach 1997-2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo oraz osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Rzecznik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu przyznaje, że jeśli chodzi o liczbę kobiet stawiających się przed wojskową komisję lekarską jest ona zróżnicowana. Jak zaznacza nasz rozmówca, obecnie służbę w wojsku mogą pełnić zarówno mężczyźni, jak i kobiety, jeśli tylko zdecydują się na to.

- Kobiet chcących służyć w wojsku jest coraz więcej – dodaje mjr Cezary Pązik.

Już pracuje powiatowa komisja lekarska (lekarz - przewodniczący, pielęgniarka oraz sekretarz komisji (przedstawiciel miasta lub gminy) dla powiatu nowosądeckiego od 9 sierpnia do 15 listopada 2021 roku w budynku Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej" w Nowym Sączu przy ulicy  Jagiellońska 18.

Kiedy rozpocznie pracę powiatowa komisja lekarska dla miasta Nowego Sącza?

- 6 września rusza kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Nowego Sącza i będzie pracowała do 28  września, w budynku przy ul. Nawojowskiej 17A (osiedle Millenium – była siedziba Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej) - mówi Bożena Borkowska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej zostało wezwanych: 383 mężczyzn urodzonych w 2002 roku (rocznik podstawowy), 120 mężczyzn urodzonych  w latach 1997 - 2001 (roczniki starsze) oraz 19 kobiet. Razem 522 osoby.

Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu, zabierając ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej, aktualną fotografię o wymiarach 3 na 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki.

Osoba, która zostanie przebadana  przez powiatową komisje lekarską otrzymuje kategorię zdrowia zdolności do czynnej służby wojskowej, wstępne przeznaczenie do czynnej służby wojskowej oraz książeczkę wojskową. Zakładana jest też dla takiej osoby ewidencja wojskowa.

- Od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent osób są tymi, które zdolne są do czynnej służby wojskowej – mówi mjr Cezary Pązik. – Otrzymują one kategorię A.

Jakie sankcje karne czekają tych, którzy nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny?

W takiej sytuacji wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia, albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Terminy pracy powiatowych komisji lekarskich:

Miasto Nowy Sącz – od 6 września do 28 września

Powiat nowosądecki – od 9 sierpnia do 15 listopada

Powiat gorlicki – od 9 sierpnia do 30 września

Powiat limanowski – od 9 sierpnia do 24 września.

W Nowym Sączu do stawienia się do kwalifikacji wojskowej zostało wezwanych: 383 mężczyzn urodzonych w 2002 roku (rocznik podstawowy), 120 mężczyzn urodzonych  w latach 1997 - 2001 (roczniki starsze) oraz 19 kobiet. Razem 522 osoby.

W powiecie sądeckim w tym roku przez powiatową komisją lekarska powinno stanąć – 2507 mężczyzn i 33 kobiety.

[email protected], ROB.







Dziękujemy za przesłanie błędu