Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
17/06/2015 - 09:46

Rytro: Leśnicy z Małopolski świętują swój jubileusz

Dzisiaj (17 czerwca) zakończy się w Rytrze międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana z okazji 70-lecia Lasów Państwowych w Krakowie. Celem sympozjum jest spotkanie naukowców i leśników praktyków zajmujących się gospodarką leśną w terenach górskich, wymiana doświadczeń, przedstawienie osiągnięć w badaniach naukowych i praktyce leśnej.
Organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie. W sympozjum udział wzięli naukowcy, leśnicy, senatorowie, przedstawiciele samorządu powiatowego, lokalnego oraz i goście. Wystąpieniom towarzyszyła ożywiona dyskusja z udziałem zaproszonych gości. 

- W czasie sympozjum podsumowano dotychczasową działalność, która udanie łączy naukę i praktykę
- podkreślił Stanisław Sennik, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
 
W wystąpieniu Jana Bodziarczyka i Jerzego Szwagrzyka zaakcentowano rolę hrabiego Adama Stadnickiego z Nawojowej, który tworzył pierwsze rezerwaty przyrody w naszym regionie. To, że przyrodnicy mają dzisiaj co chronić zawdzięczają działalności takim właśnie ludzi.

Zebrani zostali też poinformowani o planach utworzenia nowego rezerwatu cisów w Gorlicach. Prawdopodobnie będzie to największe w kraju stanowisko tych drzew.

W pierwszym dniu konferencji zostało zaprezentowanych 14 referatów. Dzisiaj (17 czerwca) obchody jubileuszu zakończy sesja terenowa w Nadleśnictwie Nawojowa.



W styczniu 1945 roku do Krakowa przybyła grupa leśników, których celem było zorganizowanie administracji leśnej w Małopolsce. W tym roku mija 70 lat od wydarzeń, które stały się zalążkiem administracji leśnej w Małopolsce i obecnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
Podstawy powojennej struktury gospodarstwa leśnego powstały już w 1944 roku w Lublinie. Z dniem 1 sierpnia rozpoczęła działalność Dyrekcja Okręgowa Lasów Państwowych. Jednostka ta była zalążkiem organizującej się Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych i czasowo pełniła rolę jednostki macierzystej dla tworzonej w kraju administracji lasów państwowych.

W połowie lutego 1945 roku zostały zorganizowane wszystkie niezbędne komórki nowej Dyrekcji Krakowsko-Śląskiej, lub co najmniej ich zalążki zdolne do działania. Siedzibą Dyrekcji był najpierw budynek przy ulicy Czarnowiejskiej 25, a od września 1945 roku, do dziś - przy al. Juliusza Słowackiego 17a.

Równolegle z organizowaniem biura Dyrekcji na obszarze objętym jej zasięgiem powstawały nadleśnictwa podejmujące działalność według zasad obowiązujących w lasach państwowych przed wybuchem II wojny światowej. Dla prowadzenia gospodarki leśnej w lasach Skarbu Państwa w ramach Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie powstały 53 nadleśnictwa.

Minione lata przyniosły wiele zmian organizacyjnych krakowskiej dyrekcji. W latach 60. i 70. XX wieku ówczesny Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Krakowie zarządzał lasami większej części Polski południowo-wschodniej. Kolejne zmiany prawodawstwa, podziały administracyjne kraju, a po 1989 roku wprowadzenie gospodarki rynkowej wymuszały kolejne zmiany organizacyjne.

Dziś RDLP w Krakowie jest jedną z 17 dyrekcji regionalnych w Polsce podlegającej zarządowi Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. W jej skład wchodzi 16 nadleśnictw.

(Rob)
Fot. Rob

Źródło: własne,krakow.lasy.gov.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu