Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
03/06/2023 - 19:15

Rytro: wyburzą część jedynej podstawówki. To będzie prawdziwa rewolucja

W Rytrze szykuje się prawdziwa rewolucja – już niebawem wszyscy uczniowie z jedynej ryterskiej podstawówki zostaną przeniesieni do budynku po byłym gimnazjum. A to wszystko za sprawą umowy, którą właśnie podpisała gmina.

Rytro: wyburzą część jedynej podstawówki. To będzie prawdziwa rewolucja

Plan obecnej ekipy rządzącej od początku był bardzo prosty. Nie ma sensu brać kredytów na nowe centrum kultury i nową siedzibę urzędu gminy – choć obecna już mocno kule w zakresie stanu technicznego. Lepiej i centrum, i urząd przenieść do zwolnionego przez kolejną reformę edukacyjną budynku gimnazjum a uczniów, którzy zamiast do gimnazjum powinni chodzić do siódmej czy ósmej klasy znów uczyć w podstawówce, którą trzeba jedynie trochę rozbudować.

Potem plan – m.in. dzięki nowym możliwościom, które dały zdobyte przez samorząd dofinansowania – został zmodyfikowany. Rytro wybudowało zupełnie nowe przedszkole, zwolniły się zatem kolejne pomieszczenia w podstawówce, ale i tak urzędnicy nie przenieśli się do gimnazjum. Dlaczego?

Zobacz też: Rytro: śmieci mocno zdrożeją, ale gmina rzuca mieszkańcom koło ratunkowe

– Tu się sprawa trochę wydłuży – wyjaśniał nam wójt Jan Kotarba w maju 2022 roku po otrzymaniu kolejnego – tym razem była mowa o kwocie 8,5 mln zł – zastrzyku finansowego z Polskiego Ładu. – Trochę zmieniliśmy koncepcję przebudowy szkoły. Chcemy wyburzyć dzisiejszą salę gimnastyczną i przylegające do niej przybudówki, w tym pomieszczenia, które kiedy służyły za mieszkania dla nauczycieli. W zamian wybudujemy nową salę zapleczem i dobudujemy kolejne skrzydło szkoły z sześcioma salami lekcyjnymi i windą. Pozostałą część szkoły gruntownie wyremontujemy razem z wymianą dachu – wyliczał nasz rozmówca.

Dziś już możemy mówić, że lada dzień Rytro zacznie ten plan realizować w praktyce. Samorząd podpisał właśnie z firmą eRSbet opiewającą na 10 milionów 18 tysięcy złotych umowę na realizację pierwszego etapu przedsięwzięcia. Jaki zakres robót ten etap obejmuję? – Wyburzenie Sali gimnastycznej, rozebranie najwyższego piętra szkoły i dachu a potem budowę dwóch nowych kondygnacji z zupełnie nowym zadaszeniem. Chcemy żeby wyremontowana szkoła przypominała trochę charakterem nasze nowe przedszkole – obrazuje Kotarba.

Zobacz też: Rytro: ziszcza się sen o chodniku wzdłuż DK 87. Będzie odstępstwo od ustawy

I już się zapewne domyślacie dlaczego urzędnicy gminni jeszcze nie rezydują w gimnazjum. Tak, tak. Na czas wszystkich wymienionych prac w podstawówce wszyscy uczniowie zostaną przeniesieni właśnie tutaj tak aby inwestycja w żaden sposób nie odbiła na komforcie a przede wszystkim bezpieczeństwie szkolnej społeczności. Całość robót ma być wykonana w ciągu 24 miesięcy od chwili zawarcia umowy. I choć rok szkolny jeszcze trwa wykonawca już ma przeprowadzić niezbędną przy takich przedsięwzięciach kompleksową inwentaryzację obiektu. ([email protected] Fot.: ES)Dziękujemy za przesłanie błędu