Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
22/03/2021 - 19:40

Sącz: jest propozycja patrona dla ronda u zbiegu ul. Paderewskiego-Broniewskiego

Czy nowe rondo u zbiegu ul. Paderewskiego – Barska – Broniewskiego w Nowym Sączu będzie nosiło imię ks. prałata dra Stanisława Lisowskiego? O tym zdecydują sądeccy radni.

Projekt uchwały, aby nowe rondo miało tak zacnego patrona znalazł się w porządku obrad jutrzejszej 44. sesji Rady Miasta. Zostanie on przedstawiony przez radnego Józefa Hojnora z klubu Koalicja Obywatelska.

Przypomnijmy, że nowe rondo u zbiegu ul. Paderewskiego – Barska – Broniewskiego zostało otwarte w grudniu ubiegłego roku. Zastąpiło ono istniejące tam stare skrzyżowanie. Nowe rondo zostało wybudowane w ramach większej inwestycji związanej z remontem i modernizacją ulicy Broniewskiego.

Tak zacnej postaci, jaką był ś.p. ks. prałat dr Stanisław Lisowski, którzy przez wiele lat był proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu nie trzeba sądeczanom chyba przybliżać. To był zacny, wspaniały kapłan – mówią mieszkańcy.

Notka biograficzna ks. prałata Stanisława Lisowskiego:

Stanisław Lisowski urodził się 14 lipca 1930 roku w Piwnicznej. Jego rodzicami byli Tomasz Lisowski i Stefania Lisowska z domu Polakiewicz. Egzamin dojrzałość złożył w Tarnowie w Małym Seminarium Duchownym w 1950 r. i w tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Tam ukończył studia teologiczne i w 1955 roku przyjął w katedrze tarnowskiej święcenia kapłańskie z rąk ks. Biskupa Karola Pękali.

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie (1956-1959 i 1964-1966). W latach 1959-1964 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który ukończył z tytułem doktora teologii. Od 1966 r. pracował w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie jako notariusz, potem Referent Wydziału Duszpasterskiego. Równocześnie był wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

W styczniu 1977 r. objął funkcję proboszcza w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu - drugiej co do wielkości parafii w Diecezji Tarnowskiej. Ojciec Święty, na prośbę biskupa tarnowskiego, odznaczył w 1992 roku ks. Lisowskiego godnością papieską - Kapelana Jego Świątobliwości. Od roku 1994 był delegatem biskupa ds. nauczania i wychowania alumnów. Po reerygowaniu kolegiaty i Kapituły Kolegiackiej przy bazylice w Nowym Sączu został mianowany jej Prepozytem. Pełnił funkcję dziekana dekanatu Nowy Sącz.

W 1999 r. wydała książkę „Religijność miejska w dobie przełomu na przykładzie Nowego Sącza”.

Ks. prałat Lisowski był inicjatorem niezliczonych akcji duszpasterskich, społecznych i kulturalnych. W roku 1993 był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół Społecznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, które później przekształciło się w Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe. Dzięki jego staraniom utworzone zostały w Nowym Sączu następujące katolickie placówki oświatowe: Społeczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum Katolickie, Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Niepubliczne Przedszkole Katolickie w Nowym Sączu.

Ks. prałat dr Stanisław Lisowski zmarł 12 listopada 2000 r. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 14 listopada. W Bazylice kolegiackiej p.w. św. Małgorzaty w Nowym Sączu złożono trumnę w prezbiterium, przed cudownym obliczem Pana Jezusa Przemienionego, które śp. ks. prałat czcił. Obrzędowi przewodniczył ks. bp Józef Gucwa przy udziale ks. bpa Piotra Bednarczyka i blisko 200 kapłanów oraz licznej rzeszy wiernych. Mszę św. pogrzebową, pod przewodnictwem ks. bpa tarnowskiego Wiktora Skworca, koncelebrowało kilkuset kapłanów w obecności wielotysięcznej rzeszy wierny parafii, Nowego Sącza i okolic.

Niezliczone tumy wiernych odprowadziły swego kapłana ulicami Nowego Sącza na miejsce doczesnego spoczynku na cmentarzu miejskim. Kondukt pogrzebowy był godny Wielkiego Człowieka, Wielkiego Kapłana - Dobrego Pasterza, którym był niewątpliwie ks. prałat Stanisław Lisowski. W homilii ks. biskup podkreślił szczególnie niezwykle głęboki kult Chrystusa w tajemnicy Przemienienia, jaki charakteryzował życie i kapłaństwo zmarłego.

Ks. Lisowski często wsłuchiwał się w słowa z Góry Tabor: „To jest mój Syn Umiłowany, Jego słuchajcie”. Wsłuchiwał się w te słowa i czynił wszystko, aby Syn Boży, był miłowany nie tylko przez Boga Ojca, ale przez każdego chrześcijanina, przez każdego wiernego parafii, wiernego Nowego Sącza i Sądecczyzny. Nie tylko miłowany, ale także słuchany, a jego Ewangelia realizowana w codziennym życiu. Tak właśnie starał się swoje powołanie realizować sam śp. ks. Stanisław Lisowski.

Swoim życiem potwierdził to, co głosił i to, czego wymagał od innych od innych. Mieszkańcy miasta, parafianie doceniają jego wielki patriotyzm, wkład w rozwój lokalnej społeczności i potwierdzają wielki autorytet moralny ks. prałata Stanisława Lisowski.

[email protected], fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu