Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
18/09/2017 - 09:35

Sądeczanie uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji

Obchody 78. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Sądeczanie złożyli kwiaty przed symbolicznym pomnikiem i wzięli udział w uroczystej mszy św.

W niedzielę (17 września) w Nowym Sączu odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą agresji ZSRR na Polskę. Ten dzień jest obchodzony także jako Światowy Dzień Sybiraka.

Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana. W uroczystości wzięły udział służby mundurowe, poczty sztandarowe i młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec". Nie zabrakło także przedstawicieli urzędu miasta i starostwa.

Delegacje złożyły kwiaty, a następnie wszyscy odśpiewali hymn Sybiraków. Po zakończonej pierwszej części uroczystości, sądeczanie udali się na mszę św. do kościoła św. Kazimierza.

- Wspominamy dzisiaj przede wszystkim 78 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na naszą umiłowaną Ojczyznę i tzw. Dzień Sybiraka - mówił ks. Prałat Stanisław Czachor. - Ta msza św. jest przede wszystkim dla dzieci, ale one także powinny dowiedzieć się czym był Sybir.

Na uroczystościach nie mogło zabraknąć także przedstawicieli i członków Związku Sybiraków w Nowym Sączu.

 - Pomimo bólu i przeżytych cierpień, sądeccy Sybiracy spotykają się z młodzieżą, której przekazują prawdziwą historię - mówiła Antonina Dzikowska. – Dziękuję Wam za każdą lekcję z młodymi i czas, który im poświęcacie. Jest Was coraz mniej, co roku żegnamy osoby z naszego grona, ale zawsze pamiętamy i pamiętać będziemy o Waszej drodze i przeżyciach na nieludzkiej Ziemi.

RG [email protected] Fot. UM Nowy Sącz

W Nowym Sączu uczcili pamięć ofiar sowieckiej agresji
Obchody 78. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Sądeczanie złożyli kwiaty przed symbolicznym pomnikiem i wzięli udział w uroczystej mszy św.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe