Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
03/06/2014 - 11:47

Senator Kogut indaguje minister w sprawie krynickiego uzdrowiska

Ambitne plany inwestowania w działalność badawczo rozwojową spółki Uzdrowisko Krynica - Żegiestów S.A zasługuje na wsparcie ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - uważa senator Stanisław Kogut, który w tej sprawie wystosował oficjalne oświadczenie do szefowej resortu Leny Kolarskiej-Bobińskiej.
W piśmie czytamy między innymi: „Chcę zapytać Panią Minister – czy jest szansa na to, aby Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. mogło w niedługim czasie skorzystać z jakiegoś programu, projektu, grantu naukowego, mogącego wesprzeć rozwój Uzdrowiska w omawianym obszarze? Czy też inicjatywa powstania projektu powinna wypłynąć od strony władz Uzdrowiska? A być może sam pomysł dążący do współpracy naukowej i rozwoju wpisuje się w jakikolwiek obszar, priorytet już udzielanego wsparcia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego? „

Senator zdecydował się na interweniowanie w tej sprawie, bo jak tłumaczy wiele w ostatnich latach mówiło się na temat potrzeby wspierania rozwoju, i odbudowy polskich uzdrowisk, a Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. jest jednym z najbardziej znanych w Małopolsce i naszym kraju.

- Każdego roku dziesiątki tysięcy pacjentów, kuracjuszy i turystów korzysta jego z walorów, ale żeby spółka mogła się rozwijać musi inwestować w rozwój. Władze krynickiej spółki podjęły w ostatnim czasie ambitne plany inwestowania w działalność badawczo rozwojową. Należąca do skarbu państwa spółka, będąca na etapie restrukturyzacji ma tym większe szanse na realizację zamierzeń, że w latach 2014- 2020 biznes będzie miał do dyspozycji 16 mld euro z unijnych funduszy. Są to głównie środki na badania, innowacje i podnoszenie konkurencyjności spółek. Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. chce wspólnie z polskimi uczelniami medycznymi prowadzić badania wysoko zmineralizowanych wód leczniczych oraz zabiegów medycznych opartych na składnikach naturalnych.

Wysoko zmineralizowane wody stosuje się nie tylko w leczeniu sanatoryjnym, w zabiegach związanych z rekonwalescencją. Coraz powszechniejsze jest ich użycie w kosmetologii i centrach odnowy biologicznej. Jak dotąd krynicka spółka podpisała już umowę z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trwają także rozmowy z innymi uczelniami, a podpisanie umów o współpracy jest tylko kwestią czasu. Uzdrowisko Krynica - Żegiestów S.A jest także w trakcie nawiązywania współpracy z katowicką spółką Economicusoraz z Górnośląską Wyższą Szkołą.

(mika)
Fot.archiwum






Dziękujemy za przesłanie błędu