Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
08/10/2019 - 18:45

Siłaczka z Rdziostowa patronką Koła Gospodyń Wiejskich

Maria Sopata, założycielka i pierwsza kierowniczka Szkoły Podstawowej w Rdziostowie, została patronką Koła Gospodyń Wiejskich reaktywowanego w tej miejscowości. Nadanie imienia miało uroczystą oprawę.

Uroczystości nadania imienia, rozpoczęła msza święta w kaplicy na cmentarzu w Rdziostowie, koncelebrowana przez proboszcza parafii w Marcinkowicach, ks. Tadeusza Celustę oraz księdza prałata Józefa Babicza.

Podczas nabożeństwa była modlitwa za zmarłą Marię Sopatę oraz nauczycieli szkoły podstawowej w Rdziostowie, którzy odeszli na wieczny spoczynek. Po mszy przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich, złożyły kwiaty na cmentarzu martyrologii hitlerowskiej w Rdziostowie.

Podczas II wojny światowej do Rdziostowa hitlerowcy przywozili  partiami Żydów i tych Polaków, którzy im pomagali. Egzekucje odbywały się przez cały okres okupacji, a ofiarami byli więźniowie z Limanowej, Krynicy i Nowego Sącza.

Maria Sopata starała się zapamiętać miejsca i dni egzekucji oraz potajemnie prowadziła kronikę rozstrzeliwań. Również po wojnie wraz z młodzieżą szkolną, dbała o pamięć pomordowanych opiekując się cmentarzem. Tradycja ta jest kultywowana przez społeczność szkolną również dzisiaj.

Po oddaniu hołdu poległym na rdziostowskim cmentarzu, uczestnicy zebrali się w ogrodzie szkolnym, gdzie odsłonięto tablice pamiątkową Marii Sopaty.

Po poczęstunku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich, zaproszeni goście udali się na wieczór wspomnień do sal lekcyjnych w szkole. Siłaczkę z Rdziostowa - takie miano zyskała Maria Sopata - wspominali jej  uczniowie, m.in. Łucja Wróbel - córka wieloletniego dyrektora szkoły w Rdziostowie Jana Wróbla, Jadwiga Marciniak – inicjatorka i współorganizatorka uroczystości, Barbara Kucharska - długoletnia nauczycielka szkoły,  Aleksandra Potoczek najmłodsza sądecka sybiraczka, Maria Chmielowska, Józef Konar, Jerzy Mróz.

Niejedna łza się uroniła, podczas gdy Jerzy Mróz, jeden z najmłodszych uczniów Marii Sopaty, odczytał napisany na jej część wiersz. Do wspomnień dołączali się również, obecnie uczący nauczyciele szkoły, którzy pielęgnują pamięć o tej wyjątkowej osobie z Rdziostowa.

Wzruszenia nie kryła dyrektor szkoły Urszula Łabuda, która podziękowała Kołu Gospodyń Wiejskich za piękną uroczystość. Przekazała również podziękowania dla mieszkańców Rdziostowa, od rodziny Marii Sopaty, za pamięć i odwiedzanie jej grobu.

Należy dodać, że w Szkole Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków, jest bardzo pielęgnowana pamięć o pierwszej kierowniczce i założycielce szkoły, która poświęciła swoje życie dla dzieci i młodzieży rdziostowskiej oraz lokalnej społeczności.

Organizowane są wieczory wspomnień o Siłaczce z Rdziostowa, uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami odwiedzają grób Marii Sopaty a nade wszystko szanują dziedzictwo, które pozostawiła po sobie założycielka szkoły.

Uroczystość prowadziła Jadwiga Marciniak prezes Koła Gospodyń Wiejskich, o muzyczną oprawę zadbali pani Celina Pacholarz oraz Andrzej Piszczek.

Maria Sopata (Siłaczka z Rdziostowa) urodziła się 16 listopada 1892 roku w Nowym Sączu, zmarła 10 sierpnia 1974r. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Gołąbkowicach.Dziękujemy za przesłanie błędu