Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
20/03/2020 - 12:35

Solidarność po nowosądecku: pandemia pandemią - opłaty parkingowe muszą być

Prezydent Ludomir Handzel nie zarekomenduje Radzie Miejskiej zniesienia opłat parkingowych dla kierowców spoza Nowego Sącza. I nie ma znaczenia, że część mieszkańców Sądecczyzny nie może w związku epidemią koronawirusa dojeżdżać do pracy w Nowym Sączu autobusami MPK.

Sporo osób, które dojeżdżały na co dzień do pracy w Nowym Sączu autobusami MPK miała wykupione bilety miesięczne. I chyba nikt się nie zastanowił nad tym, że teraz część tych biletów można wsadzić do kosza, bo kursy MPK zostały mocno ograniczone, tym samym pasażerowie spoza Nowego Sącza nijak korzystać nie mogą z tego, za co zapłacili. Spora rzesza, by dojechać do pracy na czas musi teraz jeździć własnymi autami a idąc dalej  - płacić za parkowanie w Nowym Sączu.

Pisaliśmy o tym wczoraj w publikacji Teraz parkingi w Nowym Sączu powinny być darmowe dla całej Sądecczyzny

Co na to szefowie ościennych samorządów? Wójt Jan Kotarba komentuje decyzję o podtrzymaniu odpłatności za parkowanie bardzo powściągliwie. – Pan prezydent powinien pamiętać o tym, że nasi mieszkańcy pracujący w Nowym Sączu pracują też na budżet tego miasta. Uważam, że w zaistniałej sytuacji powinien iść im na rękę. W naszej gminie wszystkie parkingi są darmowe i nie sprawdzamy kto z nich korzysta.

Dla burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka stanowisko Handzla jest zupełnie niezrozumiałe.

- W sytuacji gdy mamy do czynienia z epidemią koronawirusa wręcz preferowany jest transport indywidualny i wszystkie samorządy powinny to uwzględnić i wyjść naprzeciw tym, którzy w obecnych okolicznościach muszą stawić się w pracy.  My w Starym Sączu całkowicie zawiesiliśmy pobieranie opłat, bo oczywistym jest dla nas, że to skomplikowałoby i tak już trudną sytuację naszych mieszkańców - pracowników i przedsiębiorców.

Lelek jednocześnie cały czas uważa, że różnicowanie mieszkańców Sądecczyzny przy pobieraniu opłat parkingowych czy w płatnościach za korzystanie z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na tych z Nowego Sącza i spoza Nowego Sącza, biorąc pod uwagę charakterystykę zatrudnienia w nowosądeckich firmach – to skąd pochodzą i gdzie na co dzień mieszkają ich pracownicy – jest delikatnie mówiąc krzywdzące i nie na miejscu. Nie wspominając o obecnej, wyjątkowo dramatycznej sytuacji.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu