Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
06/07/2023 - 15:30

Sołtysi będą mieli „pensję”, ale nie wszyscy. Sprawdź szczegóły ustawy

Od 1 lipca weszła w życie ustawa o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Ale nie o wszystkich sołtysów tu chodzi. Zobaczcie kryteria i kto te środki będzie wypłacał.

Sołtysi będą mieli „pensję”, ale nie wszyscy. Sprawdź szczegóły ustawy

Pomijając urzędniczą nomenklaturę, zacznijmy od tego, że pieniądze sołtysom będzie wypłacać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego a chodzi o kwotę 300 zł miesięcznie. Chodzi tu o tych sołtysów:
- którzy pełnili funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,
- mają określony wiek: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat,
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Co ciekawe, przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji. 

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? W tym celu rząd musi zmienić przepisy - czy zdąży przed wyborami

Jak wynika z ustawy, do okresu pełnienia funkcji sołtysa wlicza się również okres pełnienia tej funkcji przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jeżeli osoba ta następnie pełniła funkcję sołtysa na podstawie przepisów z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Wniosek o przyznanie świadczenia sołtys musi złożyć w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), właściwej dla miejsca zamieszkania. W przypadku powiatu nowosądeckiego będzie to będzie to Placówka Terenowa w Nowym Sączu mieszcząca się przy ul. Młyńskiej 8. Do takiego wniosku trzeba też dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji. 

Chełmiec: tu też sami kupili trzy przystanki. Która wieś następna?

Jeśli nie ma dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu o „stażu” mogą być one zastąpione pisemnym oświadczeniem złożonym przez wnioskodawcę o spełnieniu tego wymogu. Jednocześnie to zaświadczenie musi być potwierdzone pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.

Kolejny dokument, który trzeba dołączyć do wniosku to oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) ©Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu