Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
05/04/2024 - 11:40

Stary Sącz: jak wypadł przetarg na budowę DPS? Jest odwołanie

Wiemy już, jaka firma i za jaką kwotę wybuduje Dom Pomocy Społecznej w Starym Sączu. Nie wiadomo jednak, jak zakończy się postępowanie w sprawie wyposażenia obiektu m.in. w sprzęt służący do rehabilitacji. Zobaczcie szczegóły.

O samej inwestycji pisaliśmy już bardzo szczegółowo w publikacji Stary Sącz: to strategiczny przetarg. Ile gmina zapłaci za Dom Pomocy Społecznej?

Przypomnijmy tylko, że obiekt wybudowany zostanie na osiedlu Lipie (obrazowo w bok od ulicy Węgierskiej). W sumie inwestycja powstanie na kilku scalonych, należących do gminy działkach – część budynku będzie stało na terenie Starego Sącza, część już w Moszczenicy Niżnej a październku zeszłego roku Stary Sącz otrzymał na realizację tego zadania aż 14 450 000 zł z rządowego programu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych Edycja 8.

Kilka tygodni później gmina miała już w rękach pozwolenie na budowę a w połowie lutego ogłosiła przetarg na wykonanie inwestycji a cały obiekt powinien już być gotowy w połowie 2025 roku.

– W ośrodku znajdzie mieszkanie 50 podopiecznych a dodatkowo będzie tu miejsce, które także umożliwi funkcjonowanie całodobowej opieki wytchnieniowej dla kilku osób. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy pokryje aż 85 procent  wartości inwestycji – informował jeszcze przed ogłoszeniem przetargu Jacek Lelek. 

Stary Sącz: prośba mieszkańców wysłuchana, będą dwa nowe przystanki w strategicznym miejscu

Wracając do samego przetargu. Inwestycja została podzielona na trzy części, na tę zasadniczą obejmującą samą budowę i na te związane z wyposażeniem ośrodka. W postępowaniu wzięło udział aż 11 firm. Przy czym część złożyła ofertę tylko na postawienie budynku, już bez jego wyposażenia. W tym wypadku najniższa była wycena spółki TRONUS z Warszawy, która opiewała na 7 532 951 zł.

Najwyżej prace wyceniała za to krakowska spółka TEXOM, która zażyczyła sobie za wykonanie inwestycji 17 736 470 zł.

PLN. Z kolei inwestor czyli starosądecki inwestor ma ten cel zarezerwowane  15 708 285 zł. Ostatecznie wybór gminy padł na propozycję podegrodzkiego przedsiębiorstwa Instalacje Budownictwo Marcin Pietruszka za 12 804 291 zł.

Co ciekawe - mimo tak korzystnego rozstrzygnięcia postępowania dla prac budowalnych, Stary Sącz odstąpił od wybrania tych, które odpowiadałby za wyposażenie DPS. A zaznaczmy, że jest zabezpieczone na to w budżecie kolejno -  238 620 zł na wyposażenie ogólne i 1 012 044 zł na sprzęt specjalistyczny do fizjoterapii i rehabilitacji. – W tym wypadku złożone zostało przez jednego z oferentów odwołanie, dlatego wszystkie procedury nadal są w toku – wyjaśnia burmistrz Jacek Lelek podkreślając, że nie będzie miało to żadnego wpływu na termin realizacji przedsięwzięcia. ([email protected] Fot.: UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu