Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
21/06/2013 - 10:00

Strefa wolna od wulgaryzmów – na początek świetlice środowiskowe

Konferencją dla mediów zainaugurowano na terenie Nowego Sącza realizację kampanii społecznej „Strefa wolna od wulgaryzmów”. Zgodnie z założeniami, w pierwszym etapie będzie ona realizowana w świetlicach Zespołu Świetlic Środowiskowych.
- Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem coraz powszechniejszego używania wulgaryzmów w życiu codziennym, w tym najmłodszych oraz jakość używanego języka. W kampanii chcemy pokazać sposoby radzenia sobie z problemem wulgaryzmów w środowisku dzieci – mówi Adam Musiał, dyrektor Zespołu Świetlic Środowiskowych.
Problem stosowania wulgaryzmów w ostatnich czasach zdaje się narastać zwłaszcza w środowisku szkolnym. Wyrazy nieprzyzwoite, niestosowne uważane często jako obraźliwe stają się w społeczeństwie coraz bardziej akceptowane i nie budzą niepokoju. Wulgaryzmy często spotykane są w rozmaitych miejscach. Największe prawdopodobieństwo usłyszenia tego typu słów występuje w miejscach ogólnodostępnych tj. na ulicy, w autobusach, pociągach, marketach. Niejednokrotnie niecenzuralne słownictwo słyszymy również w szkołach i na uczelniach, w rozmowach osób dorosłych, niekiedy rodziców, młodzieży, a nawet dzieci. Dodatkowym źródłem niestosownego języka coraz częściej stają się media i Internet, niejednokrotnie pełne agresywnych komunikatów. 
Mali obserwatorzy naśladują osoby dorosłe, starszych kolegów lub powtarzają komunikaty usłyszane w telewizji, Internecie często nie rozumiejąc co one dokładnie oznaczają. W grupie nastolatków że wulgaryzmy często odzwierciedlają okres „buntu”, charakteryzujący się nieprzestrzeganiem przyjętych zasad, akcentowaniem swojej odrębności, niezależności.
Jak sobie radzić z problemem stosowania wulgaryzmów w środowisku dzieci – czytamy w opracowaniu przedstawionym w czasie konferencji: „Wprowadzenie kilku reguł może skutecznie zastąpić karanie za niestosowane słownictwo unikając tym samym przykrych doświadczeń dla dziecka. Celem wyzbycia się wszystkich przekleństw proponujemy zastąpienie „brzydkich” wyrazów wyłącznie zabawnymi zamiennikami, które w sposób pozytywny i kulturalny pozwoli na odreagowanie napięć emocjonalnych niejednokrotnie poprzez swoją śmieszną formę zamieniając stresową sytuację na kolejny zabawny moment. Najlepiej wspólnie z dzieckiem lub grupowo ustalić listę zastępczych wyrazów: „o żesz Ty, orzeszku”, „motyla nóżka”, „krucze pióro”. Pomysłów z pewnością nie zabraknie – jedyna zasada to przestrzeganie zasad reszta pozostaje już tylko zabawą.”
Kampania jest współrealizowana przez pełnomocnika prezydenta Miasta Nowego Sącza ds. Społecznych, Zespół Świetlic Środowiskowych oraz pomysłodawców: studentów PWSZ, Lidię Szeligę i Tomasza Sławińskiego. Wychowawcy zostali wyposażeni w niezbędne materiały, umożliwiające realizację programu.

Jan Gabrukiewicz, Adam Musiał
Fot. ZŚŚ
 






Dziękujemy za przesłanie błędu