Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
22/07/2018 - 18:15

Święta Małgorzata, patronka Nowego Sącza, wreszcie ma swoją ulicę [ZDJĘCIA]

Nie ma już ulicy Zakościelnej w Nowym Sączu. Od dzisiaj nosi ona imię patronki miasta – świętej Małgorzaty.


Rano odbyła się skromna uroczystość. Nową ulicę otworzyli ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, wiceprezydent miasta Wojciech Piech oraz Janusz Kwiatkowski, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza.

O to, aby święta Małgorzata miała w Nowym Sączu swoją ulicę wystąpiły do prezydenta Nowego Sącza jej imienniczki – Małgorzaty z dwóch sądeckich stowarzyszeń – Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna oraz Stowarzyszenia Sądeckie Forum Kobiet. Miało to miejsce podczas jednego ze spotkań Małgorzat, które jest organizowane już od kilku lat w Nowym Sączu.

Do inicjatywy pozytywnie odniósł się Zarząd Osiedla Stare Miasto, jak również proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu ks. dr Jerzy Jurkiewicz. Rada Miasta, na wniosek prezydenta miasta podjęła w czerwcu uchwałę o zmianie nazwy ulicy Zakościelnej na ul. św. Małgorzaty.

Dzisiaj prepozyt Kapituły Kolegiackiej poświecił ulicę z nową nazwą.

- Dzisiaj, po raz kolejny dajemy dowód oddania się wstawiennictwu św. Małgorzaty, patronki miasta Nowego Sącza – mówił wiceprezydent Wojciech Piech. – Święta Małgorzata będzie bardziej obecna w przestrzeni publicznej. Niedawno odświeżyliśmy jej wizerunek na sztandarze miasta. Cieszymy się Bazyliką pod wezw. Św. Małgorzaty, a teraz patronka naszego miasta będzie miała swoją ulicę. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę.

Mieszkańcy Nowego Sącza od wieków czczą św. Małgorzatę. Dbają o jej kult. Święta Małgorzata jest opiekunką miasta.

[email protected], fot. IM.

Ulica świętej Małgorzaty w Nowym Sączu
Ulica świętej Małgorzaty w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu