Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
19/03/2018 - 15:10

Święty Józef czuwa nad rzemieślnikami. Dzisiaj ich święto. Były podziękowania i odznaczenia [ZDJĘCIA]

Rzemieślnicza brać obchodzi dzisiaj święto swojego patrona – św. Józefa. Rzemieślnicy tradycyjnie spotkali się z tej okazji w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

Obecnie sądecki cech zrzesza czterystu rzemieślników z miasta i regionu. Sami przyznają, że nie jest to łatwy „kawałek chleba”, ale zawodu, który wybrali i wykonują nie zamieniliby na inny.

- W naszych zakładach szkoli się blisko 800 uczniów, a w szeregach sądeckich rzemieślników jest siedmiu kawalerów najwyższego rzemieślniczego wyróżnienia – „Szabli Kilińskiego”. Według opinii prezesa ZRP Jerzego Bartnika, nowosądecki Cech należy do ścisłej czołówki najlepszych cechów w Polsce – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Jan First, prezes Zarządu Cechu.

Doroczna uroczystość zorganizowana w święto patrona była okazją do podziękowania dla przedstawicieli różnych zawodów, którzy dokładają starań, aby rzemieślnicza tradycja oraz wiedza była kultywowana i przekazywana kolejnym, młodym pokoleniom.

- Na co dzień, przez swoją pracę przyczyniacie się do rozwoju gospodarczego naszego regionu, tworząc nowe miejsca pracy i szkoląc młode pokolenia - mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Dziękuje Wam za ten wysiłek.

Dzisiejsze święto, które zgromadziło w siedzibie Cechu m.in. radnych województwa małopolskiego, władze miasta oraz powiatu, duchowieństwo, przedstawicieli służb mundurowych i liczne grono rzemieślników, było okazją do uhonorowania szczególnie zasłużonych osób wykonujących rzemieślniczy fach.

Srebrnym Medalem imienia Jana Kilińskiego - za zasługi dla rzemiosła polskiego wyróżniony został Michał Obrzut.

Honorową Odznaką Izby „Za zasługi w rzemiośle” zostali wyróżnieni: Helena Bożyk-Szulc (parasolnictwo Nowy Sącz), Beata Basiaga (fryzjerstwo Nowy Sącz), Elżbieta Bazielich (gastronomia Nowy Sącz), Jadwiga Różycka (fryzjerstwo Szczawnica), Małgorzata Strzelecka (fryzjerstwo Nowy Sącz), Mariusz Cempa (instalatorstwo sanitarne i gazowe Jamnica), Adam Gonciarz (wędliniarstwo Nowy Sącz).

Okolicznościowe dyplomy otrzymali: Marian Leszczyński (instalatorstwo elektryczne Nowy Sącz) w 40-lecie członkostwa w Cechu, Michał Pierzchała (stolarstwo Nowy Sącz) w 35-lecie członkostwa w Cechu, Józef Prusak (blacharstwo i lakiernictwo pojazdowe Nowy Sącz) w 35-lecie członkostwa w Cechu, Wiesław Cieślak (instalatorstwo elektryczne Nowy Sącz) w 25-lecie członkostwa w Cechu oraz Tomasz Homoncik (stolarstwo Stary Sącz) w 25-lecie członkostwa w Cechu.

Opr. IM , źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Fot. Maria Olszowska.

Święto sądeckich rzemieślników
Były podziękowania i odznaczenia


Dziękujemy za przesłanie błędu