Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
07/02/2017 - 12:40

Szkoły w Stadłach i Mokrej Wsi w Gminie Podegrodzie uratowane! Na razie

Rada Gminy Podegrodzie uchwaliła dzisiaj nową organizację szkół, dostosowaną do reformy oświaty, znoszącej gimnazja i przywracającej ośmioletnie podstawówki. Nie obyło się bez nerwów. Obradom przysłuchiwała się liczna grupa mieszkańców Stadeł i Mokrej Wsi, zaniepokojonych o los "swoich" szkół. Przyszli na sesję, bo szkoła na wsi to coś więcej niż tylko placówka oświatowa.

Konsultacje w sprawie nowej sieci szkół w gminie Podegrodzie trwały do ostatniej chwili. Jeszcze w poniedziałek łamali sobie nad tym głowy radni z komisji oświaty. Likwidacją zagrożone były podstawówki w Stadłach i Mokrej Wsi, które przed 1999, gdy wchodziła w życie reforma oświatowa AWS, były czteroklasowe.

Ostatecznie, władze gminy poszły na ustępstwa. W projekcie uchwały zapisano, że w okresie przejściowym, do 2018 roku, w gminie Podegrodzie pozostają wszystkie dziesięć szkół podstawowych, z zastrzeżeniem, że podstawówki w Stadłach i Mokrej Wsi będą sześcioklasowe, a po tym czasie - skurczą się do czterech oddziałów.  

Przeczytaj też Rząd reformuje, Golba liczy ile to kosztuje w Muszynie

Przeciwko takiemu zapisowi w uchwale energicznie zaprotestowali sołtysi  Stadeł i Mokrej Wsi: Czesława Ruchała i Czesław Hejmej, także radny Andrzej Padula ze Stadeł (nauczyciel w Nowym Sączu) oraz zabierający głos w dyskusji przedstawiciele mieszkańców. Obawiali się, że to wstęp do likwidacji obu szkół.  

Przeczytaj też Reforma oświaty w Łącku. Na razie bez zwolnień, ale...

Nie pomogły tłumaczenia wójt Małgorzaty Gromali, że w Stadłach i Mokrej Wsi nigdy ośmioklasowych szkół nie będzie ze względów demograficznych i lokalowych (budynek szkolny w Stadłach posiada 5 izb plus salka gimnastyczna), a reforma oświatowa dopuszcza sześcioklasowe szkoły tylko w okresie przejściowym.  Gospodyni gminy Podegrodzie argumentowała ponadto, że nie można sankcjonować fikcji.    

- Zaufajcie nam! - prosiła pani wójt. - Jako była nauczycielka i dyrektorka szkoły jestem ostatnią osobą, która by występowała przeciwko uczniom i oświacie.  

- Dajcie nam światełko nadziei, przez te dwa lata może się wiele wydarzyć - prosiła z kolei Czesława Ruchała.

Ostatecznie w głosowaniu stało się, jak chcieli mieszkańcy Stadeł i Mokrej Wsi (7 głosów za, 6 - przeciw, 2 - wstrzymujące się). Taki zapis prawdopodobnie  zakwestionuje małopolski kurator oświaty, który będzie opiniował "uchwały oświatowe" wszystkich gmin.
**
Przed głosowaniem wójt Gromala przedstawiła w formie prezentacji stan szkolnictwa w gminie Podegrodzie. Pomijając Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w stolicy gminy, dotychczas tylko SP w Brzeznej była w  miarę dużą szkoła, gdyż  liczyła 158 uczniów. Pozostałych osiem szkół to  małe placówki, a szkoły w Rogach i Mokrej Wsi wręcz lilipucie (odpowiednio: 34 i 39 uczniów). 

   

- Subwencja oświatowa nie wystarczała na utrzymania szkół. Na plusie była tylko szkoła w Brzeznej - Litaczu i Zespół Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych w Podegrodziu. Do pozostałych szkół musieliśmy dopłacać, w sumie  ponad milion złotych rocznie. Nie skarżę się, bo na szkołach nam zawsze zależało, ale takie są fakty - tłumaczyła pani wójt.

Prognoza liczby siedmiolatków, które rozpoczną naukę w latach 2017-2021 nie są najlepsze, wręcz fatalne. Rodzi się coraz mniej dzieci, to też są fakty i jeżeli  Lachy podegrodzkie nie wezmą się ostro  "do roboty", to za niedługi czas nie tylko szkółki w Stadłach i Mokrej Wsi będą zagrożone.    

Etatów nauczycielskich było dotąd w gminie Podegrodzie 169 (119 - dyplomowanych). Wójt ostrzegała dzisiaj, że w związku z likwidacją gimnazjów pracę straci około 30. nauczycieli.

Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu przekształci się w ośmioklasową szkołę podstawową.  W Brzeznej, do nowego, pięknego budynku gimnazjum (ostatnią ratę kredytu zaciągniętego na budowę gimnazjów niedawno spłacono) wprowadzi się szkoła podstawowa, a w zwolnionym przez podstawówkę budynku powstanie prawdopodobnie przedszkole.    
(HSZ), fot. własne        
 
 

Posiedzenie Rady Gminy Podegrodzie










Dziękujemy za przesłanie błędu