Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
14/09/2014 - 22:22

Sztandar sądeckiego elektryka haftowały klaryski

W podróż do Lubaczowa, śladami ostatniej, wrześniowej bitwy swojego szkolnego patrona, generała Józefa Kustronia, wyruszają dziś uczniowie sądeckiego "elektryka".
- Wyjazd jest częścią obchodów 75. rocznicy tragicznej śmierci generała brygady Kustronia, który zginął 16 września 1939 roku pod Lubaczowem - mówi Krystyna Rembiasz, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. - To niejedyna uroczystość związana z naszym patronem. 26 września będziemy obchodzić 40. rocznicę nadania szkole imienia generała brygady Kustronia.

18 września odbędzie się rajd szlakiem Kustronia. Pod opieką katechety Tadeusza Zawiślana, uczniowie pojadą do Cieszyna, Bielska-Białej i Wadowic Kolejny rajd odbędzie się szlakami I wojny światowej.

- 26 września zostanie nadany szkole  nowy sztandar, ufundowany przez absolwentów i rodziców uczniów - dodaje wicedyrektor Rembiasz. - Pierwszy, wyhaftowały nam w głębokiej komunie starosądeckie klaryski. - Po przełomie ustrojowym w 1990 roku siostry zakonne ze Starego Sącza dohaftowały orłu koronę, a sztandar poświęcił powtórnie o. Stanisław Majcher, ówczesny katechetka uczniów  "elektryka".

Obchody 75. rocznicy  śmierci generała brygady Józefa Kustronia odbędą się w Zespole Szkół w Lubaczowie (województwo podkarpackie). W czasie uroczyści zostanie osłonięta pamiątkowa płyta, upamiętniająca okrągłą rocznicę śmierci patrona szkoły. W spotkaniu w Lubaczowie weźmie udział czterdziestoosobowa delegacja uczniów ZSEM.
..

Józef Kustroń urodził się 16 października 1892 w Stryju, zmarł 16 września 1939 w Ułazowie. Młodość spędził w Nowym Sączu. Legionista, w II RP w 1935 roku objął dowództwo 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku. Zginął w bitwie z hitlerowskim najeźdźcą w lasach pomiędzy Koziełówką a Ułazowem w czasie II wojny światowej (10 kilometrów od obecnej granicy Polski z Ukrainą). Został pochowany na polu bitwy. W 1953 roku jego grób został przeniesiony do Nowego Sącza.

Generał jest patronem Zespołu Szkół w Lubaczowie. Imię generała nosi także Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, przed którym znajduje się jego pomnik. W kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza w Nowym Sączu znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona generałowi.

(Rob)
Fot. Rob

Źródło: własne, wikipedia
 






Dziękujemy za przesłanie błędu