Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
22/04/2022 - 12:05

Szykują podwyżki opłat za egzaminy na prawko. Jakie będą ceny?

Szykują się podwyżki opłat za egzaminy na prawo jazdy. Mają one objąć wszystkie kategorie i egzamin teoretyczny. Jeśli nowe stawki zostaną wprowadzone, będzie to pierwsza podwyżka od 8 lat a egzamin na prawo jazdy kategorii B w sumie – z teorią - będzie kosztować aż 250 złotych.

Szykują podwyżki opłat za egzaminy na prawko. Jakie będą ceny?

O konieczności podniesienia stawek monitują samorządy wojewódzkie, którym formalnie podlegają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Z założenia WORD-y mają się samofinansować, a ich głównym zadaniem jest prowadzenie egzaminów na prawo jazdy i działania edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa jazdy.
- Domagając się podwyższenia opłat, chcą (samorządy – dop.red.) de facto, by realizowane przez WORD-y zadania się bilansowały. W obecnej sytuacji wydatki znacząco przekraczają wpływy. Nie wystarcza pieniędzy zwłaszcza na zadania związane z poprawą bezpieczeństwa, ale także na zakup lub najem nowych samochodów egzaminacyjnych czy odtwarzanie majątku – donosi portal prawo.pl

Zobacz też: Uważajcie! Znów zmiana organizacji ruchu w okolicy Młyńskiej i Lwowskiej

W ciągu 8 lat, czyli od chwili wprowadzenia obecnych stawek mocno wzrosły koszty zatrudnienia, ceny paliwa ciągle idą w górę a i pandemia mocno ograniczyła wpływy z egzaminów, bo możliwość ich przeprowadzania była czasowo zawieszana w ślad za kolejnymi lockdownami.

Jakie zatem są propozycje podwyżek? Wymieńmy stawki po kolei:
- 50 zł za egzamin teoretyczny, podwyżka o 20 zł
- 200 zł za praktyczny kategorii AM – podwyżka o 60 zł,
- 200 zł za kategorii  A, A2, A  - podwyżka o 20 zł,
- 200 zł za kategorię B – podwyżka o 60 zł,
- 250 zł za kategorię C, D – podwyżka o 50 zł,
- 250 zł za kategorię C+E, C1+E, D1+E, D+E – podwyżka o 5 zł,
- 200 zł za kategorię B1, C1, D1, T – podwyżka o 30 zł,
- 250 zł za kategorię B+E – podwyżka o 50 zł.

Kiedy wprowadzone zostaną nowe opłaty? Procedowanie takich decyzji jest dość długie, bo opłaty za egzaminy są wpisane w ustawę, by wprowadzić zmianę, trzeba wprowadzić nowelizację ustawy. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu