Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
10/12/2021 - 18:15

Szykują się wielkie inwestycje w gminie. Plan Łabowej na przyszły rok

Drogi, chodniki, kanalizacja i wodociągi, ale też budynki dla lokalnej społeczności. Jak inwestycyjnie gmina Łabowa zaskoczy mieszkańców w przyszłym roku? Zapytaliśmy o to wójt Martę Słaby.

Przede wszystkim gmina Łabowa w przyszłym roku wykorzysta pieniądze przyznane jej z Polskiego Ładu. Samorząd otrzymał blisko 9,5 miliona złotych, które zostaną przeznaczone na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Maciejowej. - Bez rozbudowy tej oczyszczalni nie moglibyśmy rozwijać sieci kanalizacji w całej gminie - mówi wójt Marta Słaby

Obecnie oczyszczalnia pracuje w maksymalnej mocy przerobowej 250 metrów sześciennych na dobę. Po zaprojektowaniu, rozbudowie i modernizacji obiektu przepustowość wzrośnie do 500 metrów sześciennych na dobę. Dwa razy większa przepustowość pozwoli odprowadzać ścieki z terenu całej gminy, a to z kolei przełoży się na spadek zanieczyszczeń w środowisku naturalnym.

Gmina wykorzysta też ponad milion złotych pozyskany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te pieniądze pozwolą wybudować Centrum Aktywizacji Społecznej w Nowej Wsi. Budynek ten posłuży społeczności lokalnej. Jego budowa ma rozpocząć się i zakończyć w 2022 roku. Zobacz wizualizacje budynku: Świetlica, biblioteka, sale spotkań – mieszkańcy Nowej Wsi mają na co czekać

Łabowa dostała też środki z tarczy dla gmin górskich, które pozwolą wybudować centrum wypoczynkowo – rekreacyjne w Łabowej obok Centrum Rehabilitacji Tukan. Ta inwestycja będzie realizowana w latach 2022 – 2023. Samorząd nie ustaje w składaniu wniosków o dofinansowania na inwestycje. – Wszędzie wnioskujemy o środki zewnętrzne – zapewnia wójt gminy, Marta Słaby. – Szukamy też oszczędności we własnych wydatkach.

Oszczędności pozwoliły na wymianę oświetlenia na terenie gminy w tym roku. Te prace dotyczą około 120 lamp przy drodze krajowej, drogach powiatowych i gminnych. Wymiana żarówek na energooszczędne nie tylko pozwoli na obniżenie kosztów, ale też poprawia bezpieczeństwo pieszych.

Dotychczas oświetlenie wymieniono w najbardziej newralgicznych punktach na mapie gminy, gdzie jest największe natężenie ruchu, tzn. przy szkołach, kościołach, a także na łukach i zakrętach. Gmina będzie jednak kontynuować modernizację oświetlenia w przyszłym roku w ramach wypracowanych oszczędności. Tak będzie m.in. na skrzyżowaniu w Krzyżówce.

Na ten i przyszły rok samorząd zaplanował również budowę oświetlenia ulicznego na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 75 z drogą Maciejowa – Składziste. To inwestycja przeprowadzona w ramach współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. W trakcie realizacji jest również podpisanie porozumienia gminy Łabowa z GDDKiA dotyczące budowy kilometra chodnika w Nowej Wsi przy DK75.

Samorząd będzie się również starał o porozumienie z trzema instytucjami (Lasy Państwowe, GDDKiA oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu) w sprawie przebudowy skrzyżowania w Roztoce. Tam  droga krajowa nr 75 łączy się z powiatówką i drogą gminną.

W przyszłym roku wymienionych zostanie także 26 przystanków wzdłuż drogi krajowej. Według projektu, przystanki będą łatwiejsze w utrzymaniu, dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów. Będą również dostosowane do potrzeb osób zmagających się z niepełnosprawnością ruchową.

- Jako gmina staramy się przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i ekologię. Stawiamy na inwestycje, które zmniejszą emisję dwutlenku węgla – dodaje Marta Słaby. – Zależy nam też na podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Wsłuchujemy się w ich głosy i potrzeby. Inspiracje czerpiemy również od turystów i gości, którzy chętnie zgłaszają nam swoje uwagi.

Mieszkańców gminy Łabowa ucieszy fakt, że sieć kanalizacyjna na terenie gminy wciąż będzie rozwijana. Podobnie będzie z siecią wodociągową. Roboty trwają już w miejscowości Kamianna. Drugi etap prac będzie kontynuowany w 2022 roku. W przyszłym roku wymiany sieci wodociągowej doczekają się również mieszkańcy obszaru Łabowa- Feleczyn.

- Zabiegamy również o rozwijanie potencjału turystycznego małych miejscowości w naszej gminie. To piękne miejsca, otoczone lasami – mówi wójt Marta Słaby, ale nie wszystkie inwestycje udaje się zrealizować łatwo. – Czasem trafiamy na bariery proceduralne i środowiskowe, które nie pozwalają nam działać – wyjaśnia wójt Łabowej.

Gmina chce zaprojektować kolejne altany turystyczne, które miałyby stanąć w miejscowościach: Kamianna, Kotów, Nowa Wieś i Krzyżówka. Samorząd ogłosił już przetarg na budowę małej architektury w Łabowcu. Altana stanie na polanie przy granicy miejscowości Łabowa i Łabowiec.

- Moim priorytetem jest dalsza termomodernizacja szkół na terenie naszej gminy. Jesteśmy gotowi do realizacji projektów, szukamy źródła finansowania zewnętrznego. Intensywnie poszukujemy również źródła finansowania na budowę świetlicy wiejskiej w Barnowcu, na którą mamy już pozwolenie na budowę. Planujemy, żeby powstała tam Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych – dodaje Marta Słaby w rozmowie z „Sądeczaninem”. Gmina planuje także w przyszłości inwestycje, które będą gratką dla miłośników sportu. – Będziemy również projektować wielofunkcyjne boiska sportowe dla miejscowości, w których jeszcze takich obiektów nie ma. ([email protected], fot. SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu