Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
08/01/2018 - 10:55

Tęgoborze ma ulice. Prawo jazdy i dowód rejestracyjny do wymiany!

Od nowego roku w Tęgoborzu w gminie Łososina Dolna każda ulica ma swoją nazwę. Obowiązuje też nowa numeracja domów, która jest przyporządkowana do poszczególnych nazw ulic. Zmiany te wiążą się jednak z koniecznością wymiany przez mieszkańców dokumentów - praw jazdy, a także dowodów rejestracyjnych pojazdu.

W ubiegłym roku Rada Gminy Łososina Dolna podjęła decyzję o nadaniu nazw ponad pięćdziesięciu ulicom w Tęgoborzu. Wniosek formalny w tej sprawie  złożyli w ubiegłym roku sami mieszkańcy tej miejscowości. Przeprowadzono konsultacje społeczne. Trwały one od lutego.

Większość mieszkańców podeszła pozytywnie do tego pomysłu. Ich zdaniem, dzięki tej administracyjnej operacji będzie można łatwiej trafić chociażby kurierom przywożących przesyłki i zespołom karetek pogotowia ratunkowego do rozrzuconych po terenie osiedli.

Nie wszyscy jednak pozytywnie podeszli do tej inicjatywy. Tęgoborze jest miejscowością, która w ostatnich latach bardzo się „rozrosła”, powstało wiele nowych domów.

Obecnie mieszka w niej prawie 1,7 tys. mieszkańców. Jest tam około 500 domów.

Oponenci z trudem godzili się z przyjętym stanem rzeczy. Uważali, że, w związku z wprowadzeniem nazw ulic poniosą tylko koszty związane z wymianą dokumentów.

- Nareszcie ta kwestia została na stałe uregulowana. Myślę, że dla dobra wszystkich mieszkańców – mówi Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna.  – A przeciwników wdrażanych rozwiązań nigdy nie będzie brakowało. Trzeba się z tym pogodzić.

Od kilku dni ulice w Tęgoborzu mają nazwy, które wybrali sami mieszkańcy. Są wśród nich na przykład ulica: Sądecka, Poziomkowa, Jagodowa, świętego Świerada, Millenium, Wrzosowa, Graniczna, Białowodzka, Podgórze, czy Śliwkowa.

- Ulice otrzymały nowe nazwy, a domy na posesjach nowe numery – tłumaczy wójt. - Sołtys tej miejscowości roznosi właśnie do ostatnich mieszkańców zawiadomienia o zmianie adresu, a także zawiadomienia, że muszą oni obowiązkowo wymienić posiadane prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny pojazdu

Na wniosek wójta gminy oraz starosty powiatowego w Nowym Sączu Rada Powiatu przyjęła niedawno uchwałę o obniżeniu dla mieszkańców Tęgoborza opłat za wymianę wspomnianych dokumentów.

Obniżka obowiązuje do 30 czerwca br. Jeśli ktoś nie zmieści się w tym terminie będzie musiał po jego upłynięciu płacić pełną odpłatność.

Pełna opłata za wymianę prawa jazdy wynosi 100 złotych. Mieszkańcy Tęgoborza będą płacić do końca czerwca 80 złotych. Pełna opłata za wymianę dowodu rejestracyjnego wynosi 54 złote, a dla mieszkańców tej miejscowości obniżono ją na pół roku do 43 złotych.

W Tęgoborzu nie ma jeszcze tabliczek z nazwami ulic. Wójt przyznaje, że pojawią się one wiosną tego roku. Mieszkańcy otrzymają też nowe tabliczki, które będą zawieszać na domach. Na każdej znajdzie się numer domu z nazwą ulicy. Mieszkańcy nie będą za nie płacić. Wszystko będzie jednakowe.

Iga Michalec, i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu