Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
08/11/2022 - 07:25

Ten nowoczesny budynek powstał w ekspresowym tempie. Budowa zajęła tylko kilka miesięcy [ZDJĘCIA]

Jest nowoczesny, przestronny i wybudowano go w iście ekspresowym tempie. Na taki budynek mieszkańcy czekali wiele, wiele lat. Dopełnieniem tej inwestycji są dwupoziomowy parking i fotowoltaiczne wiaty przystankowe. To jest efekt nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, w które zainwestowała Limanowa.

Czytaj także: To może być najtrudniejszy rok dla Nowego Sącza. Szukanie oszczędności już się zaczęło

Przez wiele, wiele lat mieszkańcy Limanowej marzyli o takim budynku dworca autobusowego. Ich marzenie w końcu spełniło się.

Ten nowoczesny obiekt – to właśnie nowy dworzec, który będzie służył nie tylko mieszkańcom Limanowej, ale też całego regionu. Inwestycja została zrealizowana w iście ekspresowym tempie. Budowa obiektu w pobliżu skrzyżowania ulic Kopernika, Targowej i Źródlanej rozpoczęła się w połowie lutego br.

- Procedura odbiorowa budynku trwa – powiedział Sądeczaninowi Wacław Zoń, wiceburmistrz Limanowej. – Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie będzie już dostępny dla pasażerów. Dworzec uruchomimy, aby mieszkańcy mogli oczekiwać na podróż w komfortowych warunkach.

Po terenie powiatu limanowskiego jeździ wiele busów. Wiceburmistrz Zoń ma nadzieję, że na ten nowy dworzec będą wjeżdżały również autobusy dalekobieżne jeżdżące do Nowego Sącza i Krakowa.

Jak mówi wiceburmistrz jest jeszcze kilka spraw związanych z wyposażeniem budynku, które muszą się zakończyć.

- Do końca listopada powinny zamknąć się kwestie odbiorowe i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Jeszcze czeka nas ogłoszenie przetargu na wyłonienie operatora linii – dodaje wiceburmistrz.  – Mamy nadzieję stworzyć komunikację w całym obszarze funkcjonalnym miasta, która połączy również gminy sąsiednie, jak to było jeszcze w latach 90. XX wieku.

Nowy dworzec autobusowy posiada nieregularny kształt oraz otwartą na plac manewrowy i stanowiska autobusowe przeszkloną elewację. Wewnątrz budynku znajdują się: hol, poczekalnia, pomieszczenia sanitarno-higieniczne, pomieszczenia techniczne i toalety.

Czytaj także: Miasto zapłaci miejskiej spółce cztery miliony złotych więcej

Wszystkie pomieszczenia dostępne są dla osób niepełnosprawnych, a na dachu budynku zamontowane zostały panele fotowoltaiczne.

Budowa dworca przesiadkowego to jeden z etapów całościowego przedsięwzięcia pn. „Niskoemisyjny transport miejski w Limanowej”, które realizowane jest za środki unijne, jakie miasto Limanowa pozyskało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 11 351 609,72 zł (to dofinansowanie). Cały projekt to koszt około 17 mln złotych.

Nie tylko nowy dworzec. Limanowa ma też fotowoltaiczne wiaty przystankowe

Limanowa inwestuje też w miejską komunikację. Za ponad 5 milionów złotych samorząd kupił pięć ekologicznych, niskopodłogowych autobusów. To nie wszystko.

Czytaj także: Historia zatoczyła koło. Unikatowe zdjęcie z koszar „Podhalańczyków” w Nowym Sączu

Miasto zainwestowało też w fotowoltaiczne wiaty przystankowe wyposażone w system informacji pasażerskiej, system poboru opłat i monitoring. Tych przystanków jest dwadzieścia dziewięć.

[email protected], fot. Urząd Miasta Limanowa.

Ten nowoczesny budynek powstał w iście ekspresowym tempie
Przez wiele, wiele lat mieszkańcy Limanowej marzyli o takim budynku dworca autobusowego. Ich marzenie w końcu spełniło się.


Dziękujemy za przesłanie błędu