Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
15/12/2022 - 11:45

Ten nowoczesny budynek w Nowym Sączu robi wrażenie! Szykuje się przeprowadzka [ZDJĘCIA]

Takiego budynku w Nowym Sączu jeszcze nie było. To pierwszy taki nowoczesny gmach. Wielu sądeczan widząc jego bryłę, przeciera oczy ze zdumienia. To wydłużony prostopadłościan z przeszkloną na dole strefą biurową. Budowa tego budynku powoli zbliża się do końca.

Czytaj także: W październiku lekarz nie przyjmuje, w grudniu też nie. O co tu chodzi? – pyta Czytelnik

To już naprawdę ostatnie prace, jakie realizuje między innymi przy otoczeniu budynku firma SKANSKA S.A., jedna z czołowych firm budowlanych w kraju.

Wykonawca rozpoczął budowę latem ubiegłego roku i po ponad roku budowy obiekt, stojący przy ul. 29 Listopada można oglądać w całej okazałości. Sąsiaduje z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

- Roboty budowlane praktycznie dobiegły końca - Paweł Ząbczyński, główny specjalista ds. budowy nowej siedziby z Archiwum Narodowego w Krakowie. - Trwają ostatnie już prace wykończeniowe, pobudowlane sprzątanie, usuwanie usterek dostrzeżonych podczas przeglądów odbiorowych oraz ostatnie prace związane z konfiguracją systemu zarzadzania budynkiem (BMS).

Inwestycja znajduje się teraz na etapie odbioru końcowego. generalny Wykonawca - Skanska SA - stara się obecnie o pozytywne stanowisko komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu do odbioru budynku. Kontrola Straży Pożarnej jest bardzo drobiazgowa. Wymagane są m.in. symulacje komputerowe zadymienia korytarzy i klatek schodowych podczas pożaru oraz próby rzeczywistego zadymienia.

Następnym krokiem będzie uzyskanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego decyzji o pozwolenie na użytkowanie budynku.

Po wydaniu takiej decyzji będzie można formalnie odebrać budynek.

- Mamy nadzieję, że nastąpi to do lutego 2023 r. – dodaje Paweł Ząbczyński. - Potem przez kilka miesięcy obiekt będzie wyposażany w regały archiwalne, meble oraz urządzenia IT potrzebne do funkcjonowania instytucji w nowym budynku.

Otwarcie budynku planowane jest na czerwiec 2023 r. Przeprowadzka zasobu, jeżeli nie będzie żadnych opóźnień nastąpi w czerwcu 2023 r., względnie w lecie 2023. Otwarcie Oddziału dla klientów powinno nastąpić najpóźniej na jesieni 2023 r.

Nowa siedziba nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie robi wrażenie. Ta nowoczesna architektura wzbudza zachwyt, ale nie u wszystkich. Co by o tym budynku nie mówić to niewątpliwie jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów w Nowym Sączu, jaki został wybudowany w ostatnich latach. Już wpisuje się w miejską przestrzeń.

Patrząc na nową siedzibę nowosądeckiego archiwum w oczy rzuca się przede wszystkim jego nowoczesna bryła, przeszklenia, stalowe oraz betonowe elementy.

Obiekt ma formę wydłużonego prostopadłościanu. Nowa siedziba nowosądeckiego oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie ma dwie kondygnacje. Na dole wygospodarowano przeszkloną strefę biurową (od strony ulicy) i część magazynową w głębi działki.

Czytaj także: To miejsce w Nowym Sączu będzie tkwiło w czasach PRL-u w nieskończoność [ZDJĘCIA]

W tzw. strefie publicznej znajdują się: sala konferencyjna, czytelnia, sala do zajęć edukacyjnych i wystaw, pomieszczenia do pracy z aktami oraz pracownia digitalizacji. Natomiast część magazynowa wyposażona jest w nowoczesny system automatycznego gaszenia. Magazyny pomieszczą około 9,5 tys. metrów bieżących akt.

Czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Ten nowoczesny budynek w Nowym Sączu robi wrażenie! Szykuje się przeprowadzka [ZDJĘCIA]
Takiego budynku w Nowym Sączu jeszcze nie było. To pierwszy taki nowoczesny gmach. Wielu sądeczan widząc jego bryłę, przeciera oczy ze zdumienia. To wydłużony prostopadłościan z przeszkloną na dole strefą biurową. Budowa tego budynku powoli zbliża się do końca.


Dziękujemy za przesłanie błędu