Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
20/04/2021 - 13:15

Trwa spis powszechny, oszuści nie próżnują. Uważaj na ich podstępy

Trwający spis powszechny to idealna okazja dla oszustów, którzy mogą próbować wykraść nasze dane. Ich pomysłowość nie zna granic. Ważne jest zatem, aby wiedzieć w jaki sposób działają i jak możemy się przed nimi chronić. Szczególnie narażeni są seniorzy.

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny, który potrwa do końca września. Udział w nim jest obowiązkowy. Są różne formy dokonania spisu – internetowo, przez telefon lub przy pomocy rachmistrza.

Aby cały proces mógł się udać, należy udostępnić swoje dane osobowe. Niestety, jest to także idealna okazja dla oszustów. Oni również chcą je pozyskać. Szczególnie na szkodliwe działanie są narażeni seniorzy. Ich czujność jest osłabiana w związku z rozpowszechnianiem spisu w mediach. Jakie są nieetyczne sposoby oszustów? Przedstawia je i ostrzega przed nimi Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora.

Oszustwa przez spis powszechny – metoda na rachmistrza w Internecie
Seniorzy są narażeni na oszustwa poprzez fałszywe strony internetowe „umożliwiające” udział w spisie. Zwłaszcza na samym jego początku. Należy więc uważać na wszelkiego rodzaju komunikaty przychodzące z nieznanych źródeł m.in.: e-maile, SMS-y, media społecznościowe czy komunikatory.

Pod żadnym pozorem nie powinno się klikać w linki zewnętrzne zawarte w podejrzanych wiadomościach. To właśnie one narażają nas na niebezpieczeństwo i mogą prowadzić do stron czy aplikacji, które przechwycą nasze dane. Do systemu należy logować się wyłącznie poprzez autoryzowaną stronę www.spis.gov.pl.

Przeczytaj również: Oszuści wymyślili nowy przekręt. Sms-em kradną pieniądze z bankowego konta

Oszustwa przez spis powszechny – metoda na rachmistrza przez telefon
Dotyczy to drugiego etapu. Do każdego, kto się jeszcze nie zapisał zadzwoni bowiem rachmistrz z GUS-u. Wydaje się to bardzo skuteczna metoda manipulacji. Nie wolno zapominać, że z internetu korzysta bowiem zaledwie 20 proc. seniorów. Oszuści będą w ten sposób chcieli przechwycić dane osobowe. Dzwoniący mogą również namawiać do kliknięcia w podejrzane linki lub do instalacji specjalnych aplikacji.

Pamiętajmy, że każdy uczestnik spisu ma prawo zweryfikować tożsamość swojego rozmówcy, poprzez poproszenie o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Można je sprawdzić na stronie spisu w zakładce "Sprawdź rachmistrza" lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Jest niezwykle ważne, żeby zrobić to przed udzielaniem informacji.

Zobacz także: Oszuści czyszczą bankowe konta na fałszywą aplikację Netflixa. Jak to możliwe?

Oszustwa przez spis powszechny – metoda na rachmistrza w domu
W ostatnim etapie, w domu u osób, które jeszcze się nie spisały pojawi się rachmistrz. Jest to kolejna okazja dla oszustów, którzy mogą się pod niego podszywać. Już samo wpuszczenie do naszego mieszkania kogoś takiego może skończyć się bardzo źle. Oprócz kradzieży danych osobowych, mogą bowiem również zniknąć drogocenne przedmioty. Należy uważać na wszystkie podejrzane prośby.

Pamiętajmy, rachmistrzowie nie mogą robić zdjęć naszym dowodom osobistym w celu weryfikacji, prosić o opłatę za udział w spisie czy proponować do zalogowania się na ich urządzeniu do systemu spisowego poprzez bank. Podobnie, jak w przypadku oszustw przez telefon, przed podaniem danych każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę "Sprawdź rachmistrza" na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99. ([email protected], fot.: Pixabay.com, źródło: Stowarzyszenie MANKO)







Dziękujemy za przesłanie błędu